Mesajul a fost trimis. Multumesc!

EXCLUSIV: Soţia lui Romeo Gontineac a venit din Franţa să vadă meciul de la Lisabona

Publicat in Adevarul, vineri 19 martie 2010 ·

Mai mulţi prieteni şi rude ale rugbiştilor români au sosit astăzi după amiază la Lisabona, pentru a-i susţine mâine (ora 17.00 la Bucureşti), în meciul cu selecţionata „lupilor”.

Lucinda Gontineac a declarat pentru „Adevărul” că este emoţionată, fiind pentru prima oară când va asista la un meci în care soţul ei, Romeo, este antrenor. „Am fost la IRB Nations Cup, în 2008, la Bucureşti, atunci când el şi-a făcut retragerea din naţională. Acum este altceva”, a mărturisit ea. Lucinda a venit din Franţa, alături de Valentin Maftei, cumnatul lui Romeo şi fost internaţional român. Cei doi copii ai familiei Gontineac au rămas în grija soţiei fostului fundaş.

Romeo şi Lucinda s-au cunoscut în 1995, în Africa de Sud. Centrul român dădea autografe după meciul cu Africa de Sud, iar ea, originară din Cape Town, l-a întrebat cine este. Au făcut schimb de adrese. Lucinda l-a vizitat la Cluj, iar Romeo a obţinut un contract la formaţia sud-africană Eagles. În 1996, cei doi s-au căsătorit.

De la Tarbes au ajuns la Lisabona, tot astăzi, fostul taloner Răzvan Mavrodin, de asemenea participant la Cupa Mondială (în 1999 şi 2003) şi Philippe Berot, cel care a făcut parte din staff-ul României la ediţia din 2007 a Rugby World Cup. Cei doi sunt acum antrenori la cunoscuta echipă franceză de rugby.

Ioan Gheorghiescu, fost şef al Colegiului Central al Arbitrilor, a venit din România, acesta făcând şi un tur al oraşului.

Mâine, la ora locală 15.00, echipa de rugby a României va susţine la Lisabona, pe Stadio Universitario, un meci de „a fi sau a nu fi” la Rugby World Cup 2011. O victorie la o diferenţă de cel puţin două puncte asigură prezenţa „stejarilor” în recalificări. Un succes la limită trebuie urmat de un altul contra Spaniei, sâmbăta viitoare, la Bucureşti. Sigur este că naţionala noastră va avea o mică galerie pe stadionul din Li

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 6 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 6 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 6 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

21°
mar.

21°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°