Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Slabeste consumand alimente care te hidrateaza

Publicat in Ziare.com, luni 5 aprilie 2010 ·

Probabil ca ai auzit ca apa e de ajutor atunci cand incerci sa slabesti. Iar zvonul nu e fals, spun nutritionistii. Daca nu poti sta insa cu paharul de apa in mana, poti incerca o dieta pe baza de alimente care contin multa apa, la fel de eficienta.

Un studiu al cercetatorilor de la Universitatea din Tokyo a aratat ca femeile care consuma preponderent alimente cu un continut mare de apa au un indice de masa corporala mai mic si o talie mai fina.

Expertii sunt de parere ca apa continuta din belsug de legume si fructe da mai repede senzatia de satietate, ajutandu-te sa mananci mai putin. Asigura-te ca mai ales in perioada in care frcutele si legumele proaspete se gasesc din plin le vei include mai des in alimentatie.

Pentru a-ti veni in ajutor, Health.com

a intocmit o lista de legume si fructe care au un continut de cel putin 90% apa.

Broccoli Pe langa faptul ca te ajuta sa te saturi mai usor, gratie apei continute, broccoli este o sursa excelenta de fibra si calciu.

Varza Bogata in antioxidanti precum Vitamina C, varza intareste sistemul imunitar, fiind excelenta daca incerci sa slabesti.

Conopida Ca mai toate legumele din familia cruciferelor, conopida previne cancerul, fiind o sursa excelenta de Vitamina C si folati. Pentru a profita la maximum de ea, fierbe-o doar putin si mananc-o in diverse combinatii.

Grepfrut Prietenos cu inima, grepfrutul contine Vitamina C, acid folic, potasiu, dar si pectina, o fibra solubila care reprezinta un bun aliat in lupta cu ateroscleroza.

Varietatile roz sau rosii contin si Vitamina A si licopen, care protejeaza peretii arterelor de oxidare.

Pentru a alege fructele de pe urma carora sa ai cel mai mult de castigat, cantareste-le in mana si alege-le pe cele mai grele pentru dimensiunea lor.

Laptuci Cu 60 - 70 de cal

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

VIDEO Nicușor Dan, în aplauzele liberalilor, la ieșirea de la Congresul PNL. Ce a declarat președintele

HotNews acum o ora
După discursul în care a lăudat PNL-ul care „a mers în direcția corectă” când România a trecut printr-un moment dificil în urmă cu două luni, președintele Nicușor Dan a fost aplaudat la ieșirea din sala unde se desfășoară congresul. Nicușor Dan, car

Cum explică PSD absența de la congresul PNL, unde fiecare partid din coaliție e reprezentat / „Menținem o separare clară”

HotNews acum 37 minute
Reprezentați de la toate partidele din coaliție, inclusiv minorități, sunt prezenți la congresul PNL, cu excepția PSD, care, în ultima săptămână, a criticat măsurile fiscale anunțate de Ilie Bolojan. Partidul social democrat a transmis, pe grupul de

Nicuşor Dan a anunţat o conferinţă de presă, luni, la ora 10

News.ro acum 52 minute
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a anunţat că, luni, la ora 10, va face o conferinţă de presă şi va răspunde la toate întrebările jurnaliştilor.

Modificarea Statutului PNL, ratificată la Congresul extraordinar al partidului

Ziua Constanta acum 22 minute
Congresul extraordinar al PNL a ratificat, sâmbătă, modificarea Statutului partidului, informează Agerpres. S-au înregistrat un vot împotrivă și două abțineri privind modificarea Statutului PNL, potrivit secretarului general interimar al liberalilor

Vine din nou canicula. Cod galben în şase judeţe şi în București. Valul de căldură se va extinde şi intensifica

HotNews acum o ora
ANM a emis o atenționare cod galben de caniculă care vizează, duminică, șase județe și Capitala. Meteorologii spun că de săptămâna viitoare căldura extremă va fi resimțită în mai multe zone din țară. Duminică, în intervalul orar 12 – 21, în judeţele

Nicușor Dan, la Congresul PNL: România are un VIITOR tangibil, peste 2-3 ani

Gandul acum o ora
Nicușor Dan le-a transmis mulțumiri liberalilor, pentru că „în urmă cu două luni, România a trecut printr-un moment dificil și PNL a mers pe direcția corectă”. Șeful statului a participat la Congresul Extraordinar al PNL, organizat sâmbătă. În opini

Ciprian Ciucu, despre o candidatură la Primăria Capitalei: Sper să am partidul cu mine

Gandul acum o ora
Pentru Ciprian Ciucu, susținerea PNL pentru o eventuală candidatură la Primăria Capitalei este „un pas esențial”. Întrebat dacă vicepreședinția PNL ar fi un prim pas către o candidatură la Primăria Capitalei, Ciprian Ciucu recunoaște că are emoții ș

Dacian Cioloș, despre momentul în care a fost refuzat de taximetrist la aeroportul Otopeni: „Situație absurdă”

HotNews acum 5 ore
Fostul premier Dacian Cioloș a reacționat public după ce presa a scris că a fost refuzat de un taximetrist la Aeroportul Henri Coandă, precizând că nu a depus nicio plângere împotriva șoferului și că, din punctul său de vedere, acesta nu este vinova

Congres PNL - Moşteanu (USR): Sunt doi oameni politici în jurul cărora putem construi momentul ăsta. Nicuşor Dan şi Ilie Bolojan au arătat prin tot ce au făcut în anii ăştia şi mai ales în ultimele luni că merită această încredere a populaţiei

News.ro acum o ora
Ministrul Apărării Naţionale, Ionuţ Moşteanu (USR), a afirmat, sâmbătă, la Congresul PNL, că sunt doi oameni politici în jurul cărora se poate construi în acest moment şi aceştia sunt preşedintele României, Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan. Moş

BITCOIN a atins vineri un nou maxim istoric. A depășit 118.000 de dolari, în contextul intrărilor record în ETF-uri

Gandul acum 4 ore
Bitcoin a continuat să crească vineri. A atins un nou maxim de 118.872 dolari, susţinut de intrări record în ETF-uri şi de creşterea interesului instituţional, a transmis CNBC. Conform Coin Metrics, criptomoneda s-a tranzacționat în jurul valorii de

Vremea

București
acum

27°
sâm.

17°/32°
dum.

19°/35°
lun.

22°/37°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

25°
sâm.

15°/30°
dum.

15°/31°
lun.

18°/35°
mar.

20°/33°
Constanta
acum

29°
sâm.

18°/29°
dum.

21°/28°
lun.

22°/29°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

23°
sâm.

13°/24°
dum.

14°/29°
lun.

18°/32°
mar.

19°/32°
Timisoara
acum

26°
sâm.

15°/30°
dum.

17°/35°
lun.

22°/37°
mar.

21°/36°