Proprietarii de maşini de lux, în valoare de sute de mii de euro, încheie poliţe de asigurare cu ziua, nu pentru un an întreg, pentru a-şi reduce costurile legate de asigurarea CASCO, a cărei valoare poate ajunge chiar şi la câteva zeci de mii de euro pe an, informează zf.ro.
Practic, proprietarul unui Ferrari sau Rolls Royce cumpără o asigurare care îi acoperă doar un anumit număr de zile pe an şi trebuie să anunţe asiguratorul de fiecare dată când iese în trafic. Şi asta deoarece preţul unei asigurări obişnuite ar fi foarte mare. Spre exemplu, pentru un automobil în valoare de 300.000 de euro, preţul asigurării CASCO este de circa 18.000-20.000 de euro pe an. Prin poliţele cumpărate „cu ziua” costurile legate de asigurare pot fi reduse la jumătate. Proprietarii de maşini de lux, în valoare de sute de mii de euro, încheie poliţe de asigurare cu ziua, nu pentru un an întreg, pentru a-şi reduce costurile legate de asigurarea CASCO, a cărei valoare poate ajunge chiar şi la câteva zeci de mii de euro pe an, informează zf.ro.
Practic, proprietarul unui Ferrari sau Rolls Royce cumpără o asigurare care îi acoperă doar un anumit număr de zile pe an şi trebuie să anunţe asiguratorul de fiecare dată când iese în trafic. Şi asta deoarece preţul unei asigurări obişnuite ar fi foarte mare. Spre exemplu, pentru un automobil în valoare de 300.000 de euro, preţul asigurării CASCO este de circa 18.000-20.000 de euro pe an. Prin poliţele cumpărate „cu ziua” costurile legate de asigurare pot fi reduse la jumătate.