Mesajul a fost trimis. Multumesc!

La taclale cu piraţii somalezi

Publicat in Libertatea, joi 15 aprilie 2010 ·

Celebrul jurnalist britanic Ross Kemp şi-a luat inima în dinţi şi a pornit pe urmele piraţilor somalezi care au îngrozit lumea sechestrând nave. De azi, în fiecare joi, aventura lui poate fi urmărită de la ora 22.00, la Discovery Channel.

Dornic să dea de piraţii care au speriat întreaga lume, jurnalistul Ross Kemp s-a aventurat chiar în cuiburile acestora. El a plecat, în urmă cu câteva luni, pe o navă antipirat a Marinei Regale Britanice spre Golful Aden, în largul coastei Somaliei, pentru a-i găsi pe hoţii de mare care cer sume uriaşe pentru răscumpărarea vaselor sechestrate.

Ross Kemp (medalion), înconjurat de mai mulţi piraţi care şi-au acoperit feţele

Faptele piraţilor au ţinut prima pagină a ziarelor din întreaga lume. Ei au devenit o adevărată ameninţare pentru marinarii de pretutindeni, care cad din ce în ce mai des în mâinile lor. Şi Libertatea a relatat pe larg despre marinarii români sechestraţi de piraţi şi despre dramele familiilor care erau îngrozite că nu o să-i mai vadă acasă pe cei dragi.

Apoi, Ross a mers în Nigeria, un alt cuib a unor benzi de tâlhari ai mărilor, unde marinarii capturaţi au, în general, şanse mici să supravieţuiască, şi, în cele din urmă, a poposit în Indonezia. Primesc ponturi «din interior»

Ross susţine că piraţii chiar percep sechestrarea navelor ca pe o afacere şi o fac în mod inteligent. Aleg anumite vase, au informaţii “din interior”, de la membrii echipajului, cu privire la destinaţia navei, viteza cu care merge şi locurile unde se va afla în anumite zile, aşa încât stau şi aşteaptă momentul oportun în care pot să atace.

Britanicul susţine că pe uscat piraţii somalezi sunt inofensivi şi chiar nişte parteneri plăcuţi de dialog

Britanicul punctează şi faptul că hoţii de mare ar putea să câştige nişte bani, cu îndeletniciri ca pescuitul sau tăiatul de bambus. Însă pentru că aceste

Articolul in Libertatea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

FCSB a câștigat Supercupa României, după 2-1 cu CFR Cluj

HotNews acum 31 minute
FCSB a cucerit Supercupei României la fotbal, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seară, pe Stadionul Steaua din București. Campioana s-a impus prin golurile marcate de Dennis Politic (48) și Risto Radunovic (90+1), în tim

Mii de persoane au participat la marşul Pride din Iaşi. O femeie a aruncat cu agheasmă, iar un bărbat le-a strigat „aici e România, suntem ortodocşi”

HotNews acum 51 minute
Câteva mii de persoane au participat sâmbătă la marşul Iaşi Pride, eveniment dedicat comunităţii LGBTQ+. Participanţii s-au adunat în faţa Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, apoi au pornit în marş pe străzile centrale ale Iaşiului, scrie News.ro.

Donald Trump recunoaşte că nu știe dacă poate opri războiul din Ucraina: „Asta este o afacere Biden. Încerc să o finalizez”

Adevarul acum 2 ore
Președintele Donald Trump a recunoscut că nu știe dacă va putea pune capăt războiului din Ucraina, deși în campania electorală promisese că va rezolva situaţia chiar din prima zi de mandat.

Cabană mistuită de foc, în zona Plaiul Foii - Zărnești

Adevarul acum o ora
O cabană din zona montană Plaiul Foii - Zărnești, județul Brașov, a fost cuprinsă de un incendiu puternic sâmbătă seară. Acţiunea de stingerea a focului este în desfăşurare.

Un copac a căzut peste o mașină în mers în Brașov. O RUPERE de nori a provocat inundații pe străzi, un autovehicul a fost blocat în apă

Gandul acum 2 ore
O ploaie torenţială care s-a abătut, sâmbătă după amiază, în zona municipiului Făgăraş din Braşov, provocând pagube materiale şi afectatând traficul rutier Mai mult, un arbore s-a prăbuşit peste un autoturism aflat în mers, străzi au fost acoperite

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 9 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Wimbledon

Ziarul Financiar acum 57 minute
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile probei feminine de dublu de la Wimbledon, câştigând o sumă imensă.Făcând pereche cu jucătoarea rusă Anna Kalinskaya, Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Wimbledon, urmând să p

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum o ora
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

Accident aviatic în Austria. Patru morți după prăbușirea unui avion de mici dimensiuni

Adevarul acum 2 ore
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit sâmbătă într-o zonă împădurită din vestul Austriei, provocând un incendiu care a cuprins pădurea din apropiere. Toate cele patru persoane aflate la bord, cetățeni germani, și-au pierdut viața în accident.

Mii de oameni s-au adunat în Zagreb pentru un concert al unui artist naţionalist care vrea să stabilească un record. Cântăreţul este interzis în mai multe ţări europene

News.ro acum 2 ore
Zeci de mii de oameni s-au adunat sâmbătă la Zagreb pentru a participa la un concert al unui controversat cântăreţ rock naţionalist croat, Marko Perkovic Thompson, care a fost anunţat ca fiind cel mai mare concert cu plată din lume, relatează Reuter

Vremea

București
acum

25°
sâm.

20°/32°
dum.

19°/37°
lun.

24°/39°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

23°
sâm.

17°/27°
dum.

20°/35°
lun.

18°/38°
mar.

20°/38°
Constanta
acum

22°
sâm.

20°/30°
dum.

19°/32°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

23°
sâm.

14°/30°
dum.

17°/33°
lun.

19°/37°
mar.

17°/35°
Timisoara
acum

23°
sâm.

16°/32°
dum.

18°/39°
lun.

20°/39°
mar.

18°/39°