Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Topul celor mai scumpe şi mai ieftine zone din ţară

Publicat in Bursa, joi 22 aprilie 2010 ·

Zona cea mai ieftină din Bucureşti este sectorul 5, cu un preţ mediu de strigare de 1040 euro/ mp, iar cea mai scumpă pare a fi sectorul 1, preţul mediu fiind de 1300 euro/mp, conform unui top realizat de MagazinulDeCase.ro, în perioada 15.03. - 15.04.2010.

În Sibiu preţul mediu de strigare în cartierul Cireşica este de 560 euro/mp. Cireşica este de altfel şi unul dintre cele mai ieftine cartiere din Sibiu. Pe cealaltă parte, cea mai scumpă zonă este centrul Sibiului, cu un preţ mediu de 922 euro/mp.

Centrul oraşului Ploieşti, este cea mai scumpă zonă, cu un preţ de strigare de 1056 euro/mp, iar cel mai ieftin cartier - 800 euro/mp.

Proprietarii cartierului CET din Constanţa scot imobilele la vânzare cu un preţ mediu de 870 euro/mp, şi cu 1000 euro/mp cei din Tomis Nord şi Faleza Nord.

Una dintre zonele ieftine ale orasului Cluj-Napoca este cartierul Zorilor. Aici, pretul mediu pe mp este de 800 euro. Pentru a ajunge la cel mai scump cartier din Cluj-Napoca, trebuie sa mai adaugam 600 de euro la pretul de plecare. Acest cartier este Marasti (1500 euro/mp).

Braşov este cel mai ieftin oraş din punct de vedere al preţurilor pe mp. Aici pretul de strigare al imobilelor este de 840 euro/ mp în cea mai scumpă zonă, adică în Centrul oraşului. Această zonă este urmată de Racadau, unde mp se vinde la un preţ mediu de 700 euro. Cel mai ieftin cartier din Braşov este Bartolomeu, unde metrul pătrat se vinde cu un preţ mediu de 495 euro.

MagazinulDeCase.ro este primul serviciu online românesc de promovare a ofertelor provenite direct de la proprietari, în baza unui preţ fix, fără comision. Lansat în octombrie 2006, MagazinulDeCase.ro a ajutat până în prezent la încheierea a 4654 de tranzacţii imobiliare. Totalul tranzacţiilor efectuate prin MagazinulDeCase.ro se ridică la 668.558.685 euro, iar comisionul economisit a ajuns la o valoare de 40.1

Articolul in Bursa >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 5 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 5 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 5 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 5 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 5 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 11 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

22°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

20°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

23°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°