O femeie de 30 de ani a intrat în stare septică în urma unei întreruperi de sarcină efectuate la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Piteşti, fiind transportată miercuri în stare destul de gravă la o unitate medicală din Bucureşti.
Potrivit directorului Spitalului Judeţean de Urgenţă, dr.Gheorghe Frătoaica, chiuretajul a fost făcut la cererea pacientei, însă medicul a decis să facă operaţia în secţia spitalului şi nu la policlinică, aşa cum ar fi fost normal.
Mai citiţi şi:
O copilă de etnie rromă de 12 ani este însărcinată în patru luni
Măsuri în caz de sarcină extrauterină
Procurorii aruncă bomba: Medicii au falsificat foaia de observaţie a gravidei căreia i s-a administrat Cytotec
"La câteva ore după intervenţie, pacientei i s-a făcut rău şi a fost internată în spital existând, conform foii de observaţie, suspiciunea unei stări septice. Astăzi (miercuri - n.r.) am decis să o transferăm la un spital din Capitală, starea ei fiind relativ bună, dar tensiunea este menţinută doar medicamentos", a declarat dr. Frătoaica.
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă din Piteşti a declanşat o anchetă internă şi a sesizat Colegiul Medicilor în acest caz.
Potrivit lui Gheorghe Frătoaica, directorul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Piteşti, pacienta are început de septicemie în urma unei infecţii care nu i-a afectat încă toate organele.
Pacienta se numeşte Ioana Constantin, are 30 de ani, şi este din comuna argeşeană Căteasca. Femeie s-a prezentat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti, marţi, la ora 11.00, solicitând o intervenţie chirurgicală de întrerupere de sarcină.
Potrivit directorului Direcţiei de Sănătate Publică Argeş, doctorul Anca Alexandrescu, operaţia a decurs în condiţii normale, iar pacienta a părăsit spitalul marţi, îndreptându-se spre casă. La câteva ore, femeia aflată la locuinţa sa di