O companie specializată în zborul cu balonul cu aer cald programează săptămâna viitoare la Mediaş o amplă demonstraţie de zbor În ciuda preţului cam piperat – 1.000 de lei zborul de o oră, aproape s-au ocupat toate locurile disponibile în baloane sunt deja rezervate.
CITEŞTE ŞI:
Vrei să pilotezi un avion deasupra Sibiului? Înscrierile au început!
Compania ROBALON, ce are ca domeniu de activitate zborul de agrement cu balonul cu aer cald se lansează săptămâna viitoare în România cu o amplă demonstraţie de zbor. Zeci de aventurieri din Sibiu, Mediaş, Braşov, Cluj-Napoca şi alte oraşe ale ţării şi-au rezervat deja un loc într-unul din cele trei baloane care se vor ridica spre cer. Şi asta în ciuda preţului destul de piperat – 1.000 de lei. „Avem făcute foarte multe rezervări pentru cele trei zile de zbor. Sâmbătă este aproape plin, joi la fel, vineri ce mai sunt ceva locuri disponibile. Zborul în zine durează cam o oră însă cei care s-au înscris primesc mult mai mult. Este vorba despre un eveniment, cu pregătirea baloanelor, montarea echipamentelor, ridicarea, zborul propriu-zis şi întoarcerea cu microbuzul în oraş”, a declarat Mary Olar, purtătorul de cuvânt al firmei organizatoare. Centrul de zbor va fi stabilit pe strada Gării din Mediaş însă o dată ridicat de la sol balonul va fi purtat de curenţii de aer iar un microbuz va urmări balonul şi va aduce „zburătorii” înapoi la centrul de zbor.
Şi copii invitaţi
La eveniment vor fi trei baloane cu aer cald pregătite de zbor. Două dintre acestea sunt destinate adulţilor, baloanele urmând să se ridice până la aproximativ 300 de metri altitudine. Aceasta este considerată de specialişti înălţimea potrivită pentru o privelişte foarte bună. Pe lângîă cele două baloane va mai fi unul staţionar. Destinat copiiilor sau celor cu “frică” de zbor, balonul este ancorat şi se va ridica spre cer