Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Bugetarii în stare de şoc: „Este nedrept! Nu ne vom mai putea achita datoriile“ (UPDATE)

Publicat in Adevarul, vineri 7 mai 2010 · ·

Vestea reducerilor salariale a căzut ca un fulger peste bugetarii. Mulţi dintre ei cu venituri derizorii, nu ştiu cum îşi vor mai plăti chiria, facturile. O şefă de post, o profesoară tânără şi talentată şi un ilustru medic ieşean spun „cum şi-au petrecut ei“ tăierea salariului.

Agentul principal Simona Holbură, şefa Postului de Poliţie din localitatea Gropniţa, este poliţistă din anul 2005. Înainte a fost secretară în cadrul Primăriei Movileni, deci tot în sistemul bugetar. La auzul veştii că salariile bugetarilorse vor reduce cu 25 la sută, poliţista se gândeşte serios cum se va descurca de acum înainte, mai ales că are doi copii, o fetiţă de 15 ani, şi un băieţel de un an şi jumătate, iar soţul este tot bugetar.

Citeşte şi:

Dinozaurii Moldovei de la stat sfidează criza

„Nu am calculat cu exactitate cât ne va costa această reducere de salariu, dar cu siguranţă nu vom putea să ne plătim datoriile şi întreţinerea. Va fi foarte greu şi chiar nu ştiu cum ne vom descurca“, a spus poliţista.

Deşi este conştientă că bugetul familiei va primi o lovitură cruntă, Simona Holbură este decisă să-şi facă la fel de bine datoria, ca şi până acum. „Corect era ca poliţiştii să aibă un salariu motivant, dar având în vedere vremurile de acum cred că trebuie să facem toate eforturile pentru ca meseria noastră să nu aibă de suferit. Îmi doresc să trecem cu bine şi peste acest obstacol“, a mai spus Simona Holbură.

Dezamăgită după doi ani la catedră

Carmen Costea este de doi ani profesor corepetitor la Colegiul „Octav Băncilă" din Iaşi, unde are aproape două norme, şi masterandă la Conservator. Chiar şi aşa, primeşte lunar 1.200 de lei, bani insuficienţi atunci când numai chiria este de aproape 600. Vestea că salariul îi va fi redus cu 25% a şocat-o. „Nu-mi vine să cred. Este nedrept să lovească într-o categorie de angajaţi care

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 4 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 4 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 3 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 9 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 3 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 3 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Sondaj INSCOP. Două treimi dintre români spun că Ceaușescu a fost un lider bun: „Procentele catastrofice care mitologizează viața în comunism nu sunt doar rezultatul unui fenomen natural”

HotNews acum 13 ore
66% dintre români cred că fostul lider comunist Nicolae Ceaușescu a fost un președinte bun pentru țară. 24% dintre români cred că acesta a fost un lider rău pentru România, iar 7,8% spun că nu știu să aprecieze acest lucru, potrivit unui sondaj INSC

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 3 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Vremea

București
acum

24°
mar.

23°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

25°
mar.

20°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°