Şefii Fiscului doljean cer ANAF să reintroducă pedeapsa cu închisoarea pentru evazionişti. În acelaşi timp, liderul sindical din DGFP Dolj spune că lupta cu evaziunea este încurajată chiar de guvern, prin noile măsuri, şi că de acolo de sus nu se doreşte scăderea evaziunii fiscale. Mediul de afaceri susţine că, dacă se vrea prinderea celor care fură statul „cu miliardul“, acest lucru este posibil.
Evaziunea este prezentă aproape în orice domeniu al economiei, dar pârghiile de combatere şi chiar forţa oamenilor legii sunt foarte slabe. Finanţele descoperă câteva cazuri pe lună, şi acelea vechi de doi-trei ani. Între timp, din cauza crizei, oricine are o activitate economică vrea să nu plătească taxe.
Patronatele cer guvernanţilor să nu se grăbească să crească taxele, ci mai bine să reducă evaziunea fiscală, iar sindicatele, mai ales cele bugetare, vor tot reducerea evaziunii. Până şi direcţiile judeţene ale finanţelor publice - adică exact organele care ar trebui să descopere evazioniştii - se plâng că nu au pârghii legale suficiente pentru a „combate“ evaziunea fiscală şi că nici justiţia nu îi condamnă pe cei care înşală statul. Şefii Finanţelor doljene cer închisoare pentru evazionişti, mai exact, anumite fapte să fie considerate infracţiuni şi să fie tratate ca atare de justiţie. Propunerile celor de la Dolj vor fi trimise forurilor superioare, respectiv atât Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), cât şi Ministerului Finanţelor. Directorul coordonator al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice (DGFP) Dolj, Eugen Călinoiu, susţine că pentru reducerea fenomenului evazionist „propunem încadrarea ca infracţiuni de evaziune fiscală a următoarelor fapte: sustragerea de la plata obligaţiilor prin cesionarea părţilor sociale ale unei societăţi comerciale în scopul de a nu plăti obligaţiile. Este o practică peste tot, nu numai în Dolj. În al doi