La Bursa din Sibiu, evoluţia din penultima sesiune a săptămânii a stat sub semnul "verdelui" creşterile cotaţiilor fiind mai mult decât generoase, ele soldându-se cu atragerea speculatorilor către strategiile pe cumpărare. Aplicate la o zi, acestea au reprezentat o bună oportunitate de profit pentru cumpărători, după o perioadă în care aceştia au stat în umbra vânzătorilor, care au profitat de scăderile ce s-au extins pe un interval destul de lung. Aprecierile s-au reflectat şi în lichiditatea pieţei, care a crescut semnificativ, cu 68 % faţă de sesiunea anterioară, totalul contractelor încheiate până la ora 17:15 fiind de 9.651. Numărul de pieţe pe care s-au realizat tranzacţii a fost de 15, remarcându-se segmentul financiar şi cel al indicilor, care au generat cea mai mare parte a volumului.
După ce, miercuri, pe Wall-Street, indicele american Dow Jones Industrial Average a crescut cu peste 2 procente, preţurile futures ale contractului la termen pe cel mai urmărit indice de pe glob au intrat puternic pe plus şi la bursa sibiană. Astfel, evoluţia DEDJIA_RON a fost una puternic pozitivă, pe fondul acesteia fiind încheiate, până la ora 17:15, aproape 1.300 contracte pe simbolul în discuţie. Creşterea cea mai amplă se putea observa pe scadenţa iunie, în raport cu care randamentul pe cumpărare a ajuns până la 29%.
Sesiunea a reconfirmat şi interesul în creştere pentru derivatele pe acţiunile SIF3, revenite la tranzacţionare la începutul acestei săptămâni. Participanţii au încheiat tranzacţii pe două scadenţe: iunie şi septembrie, iar speculaţiile pe cumpărare au fost şi în acest caz câştigătoare. DESIF3 iunie au câştigat 3,73% şi au fost cotate la 0,5425 lei, iar DESIF3 septembrie au crescut cu 3,67%, urcând la 0,5675 lei/titlu. Simbolul în discuţie a încheiat şedinţa pe locul trei în ierarhia zilei.
Liderul de lichiditate a fost dat tot de segmen