Patru psihologi invită cuplurile, specialiştii în psihologie şi familiile la discuţii despre gelozie, infidelitate, relaţionarea în familie, reuşita şi eşecul şcolar. Sursa: SHUTTERSTOCK
La sfârşitul acestei luni va avea loc, în Capitală sesiunea „Enrique Pichon- Riviere - Psihanaliza legăturii”, în cadrul căreia se vor aborda teme ce vizează cuplul, familia, copiii şi succesul lor şcolar.
La cele patru workshopuri pot participa persoane interesate de buna funcţionare a propriului cuplu, psihologi, consilieri şcolari, părinţi ai căror copii au probleme cu integrarea în mediul şcolar sau la grădiniţă, educatori, învăţători, profesori etc.
Cuplul - în criză, familia - în transformare
Înscrierea la acest eveniment se face pe baza unui mini-interviu cu psihologul care susţine workshopul.
„Scopul interviului este acela de a adapta conţinutul la cerinţele şi aşteptările participanţilor, în aşa fel încât să putem discuta exact despre problemele care-i interesează”, precizează psihoterapeutul Claudiu Ganciu, care va susţine workshopul cu tema „Cuplul - în criză”.
Specialistul precizează că participarea la avest eveniment va ajuta cuplurile să înţeleagă ce se întâmplă cu relaţia lor, îi va învăţa pe parteneri să se asculte şi să se analizeze reciproc.
Pentru familii, worshopul cu tema „Familia - în transformare”, susţinut de psihopedagogul Cristina Călărăşanu, va aborda subiecte precum legăturile din familie, modalităţile de exprimare a suferinţei, terapia de familie.
Cum să integrezi copilul în grupuri noi
Psihologul Anca Munteanu va suţine un workshop pentru părinţii ai căror copii urmează să meargă la grădiniţă sau la şcoală, sau care au probleme cu integrarea şi adaptarea în alte medii decât cel familial.
În cadrul evenimentului se va discuta despre evoluţi