Moştenitorul Castelului Bran, împreună cu surorile sale Elisabeth şi Maria Magdalena, au vizitat ieri fundaţia Hospice Casa Speranţei. Oaspeţii s-a arătat impresionaţi de modul în care personalul îngrijeşte pacienţii, de dragostea cu care îi tratează, dar şi de dotările pe care le au. Impresionaţi, arhiducii au decis să se implice în sprijinirea fundaţiei atât din punct de vedere financiar, cât şi logistic.
Fundaţia Hospice Casa Speranţei a primit ieri oaspeţi de rang nobiliar. Arhiducele Austriei Dominic de Habsburg, însoţit de surorile sale, arhiducesele Elisabeth şi Maria Magdalena, a ţinut să viziteze singurul centru din Braşov care acordă îngrijiri medicale bolnavilor irecuperabili. Întrucât nu se aşteptau ca în România bolnavii pot să primească îngrijire de calitate, nobilii austrieci au rămas impresionaţi. „Centrul este foarte frumos şi este minunat felul în care îngrijesc pacienţii. Aş vrea să am posibilitatea să pot face mai mult. Aici ei fac două lucruri: au grijă atât de copii, cât şi de părinţii lor şi au o muncă foarte dificilă”, a observat Maria Magdalena Holzhausen. Fratele ei, Dominic, spune că Hospice e chiar mai bine gândit decât alte centre similare din Austria. „Este pentru prima dată când vizitez acest centru şi sunt impresionat. Cred că este mai frumos decât centrele din Austria. Este fantastic ce se întâmplă aici: este prietenos, luminos, iar personalul oferă multă dragoste pacienţilor. Dacă ştii că există Hospice, ştii că vei fi bine îngrijit, că durerea îţi va fi alinată”, declarat Arhiducele.
Comparabil cu centre din alte ţări
Una dintre surorile arhiducelui a practicat medicina în Salzburg, astfel că a rămas uimită că o fundaţie non-guvernamentală face eforturi comparabile cu cele ale instituţiilor de stat din ţările dezvoltate. „Este pentru prima data când vizitez acest centru, însă am mai fost şi în alte