Muzica lui John Lee Hooker, BB King sau Muddy Waters a răsunat, aseară, în pubul Hambar
Celebrul chitarist Cyfer a oferit un adevărat recital, în faţa publicului dornic să redescopere muzica născută în urmă cu peste 70 de ani, în zona New Orleans-ului.
De la Louisian Red, la Joe Satriani
Seara a fost dechisă de trupa locală Twins’ S Side, care a captat publicul încă de la primele acorduri. Adrian Ursu a reuşit, încă o dată, să „îmblânzească“ un Fender şi a oferit piese din creaţia proprie. Deşi am remarcat piese semnate şi de chitarişti precum Joe Satriani sau Steve Vai, formaţia Twin’S Side a pregătit intrarea lui Cyfer în scenă şi cu acorduri calde de rhytm&blues.
„Întotdeauna mă simt extraordinar aici. Le mulţumim lui Cyfer şi organizatorilor că ne-au făcut onoarea să cântăm în seara asta alături de un aşa mare muzician, cum este Cyfer“, spune Adrian Ursu.
Pe urmele lui BB King
Cyfer a intrat în show cu puţin înainte de miezul nopţii. Încă de la primele acorduri, pubul s-a transformat într-unul din celebrele cluburi de blues din sudul Statelor Unite. Notele celebrilor BB King sau John Lee Hooker au ieşit, imaculate, din corzile chitării lui Cyfer.
„Sunt pentru a treia oară la Hambar şi întotdeauna m-am simţit excelent. Felicitări organizatorilor care au reuşit, ca într-un oraş aşa micuţ, să convingă oamenii să aprecieze bluesul“, spune Cyfer.
„Sunt fantastici, nişte muzicieni desăvârşiţi. Ei au faţă de Occident, nu de România. Iar băiatul de la claviatură este uluitor, îmi aduce aminte de Ray Manzarek de la The Doors“ spune , încântat, Ştefan Neagu( 56 ani), realizatorul unei longevive emisiuni rock& blues, de la un post de radio local.
Un moment inedit şi extrem de apreciat de publicul prezent s-a petrecut în momentul când Cyfer& Co a interpretat, în manieră proprie, celebra piesă „Personal Jesus“ a legendar