Peste 70 de hunedoreni emoţionaţi s-au întors la şcoală pentru o zi, deşi sunt absolvenţi ai promoţiei 1970. Participanţii la ora de dirigenţie şi la petrecerea de după au venit din toată ţara, dar şi din Germania, Ungaria şi Macedonia.
Zeci de hunedoreni s-au întors în weekend în oraşul în care au copilărit. Ei au venit de la sute sau mii de kilometri pentru a-şi revedea colegii, după o absenţă de câteva zeci de ani. Absolvenţii promoţiei 1970 s-au reunit în sala mare a Colegiului Naţional „Iancu de Hunedoara”. Printre aceştia s-a numărat şi Anneliese Almăşan, care a plecat din România în 1977, iar de atunci nu şi-a mai revăzut niciodată colegii.
„Am plecat din cauza regimului dictatorial din România, iar acum ceva timp o colegă, Monica Ceucă, m-a găsit în Germania şi aşa am aflat despre revederea care urma să fie organizată la Hunedoara. Emoţiile au fost foarte mari, este normal, după atâţia ani de absenţă”, a declarat pentru Adevărul de Seară, Anneliese Almăşan, specialist în marketing cultural şi turistic pentru landul Baden-Wurtemberg.
Istorie rescrisă
„Ne bucurăm de această revedere, mai ales că generaţia noastră nu şi-a mai ţinut banchetul, din cauza inundaţiilor care au avut loc în 1970. Mureşul ieşise din matcă şi a acoperit câteva zeci de kilometri de pământ. Între Deva şi Orăştie nu era nimic altceva decât apă, se vedeau vârfurile sălciilor unduind în valuri şi doar plopii se mai ţineau la suprafaţă. În rest, totul era sub ape. Noi adunasem banii pentru un banchet la Ciuperca, dar a venit ordin de la Bucureşti şi întreaga sumă a fost trimisă sinistraţilor”, a povestit o altă absolventă a promoţiei ’70, Stefani Inge, care a plecat din Hunedoara în urmă cu 29 de ani. Mihai Gojol, unul dintre organizatorii evenimentului, s-a declarat fericit că a reuşit să adune un număr record de persoane.
„Regretăm că o part