Eurodeputatul Laszlo Tokes a fost ales astăzi în funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului European,în locul deputatului european Pal Schmitt, care, în urma alegerilor din Ungaria, a fost ales preşedintele parlamentului maghiar.
Tokes a fost ales cu 334 voturi pentru şi 287 abţineri.
Decizia a fost luată în plenul parlamentului şi a fost contestată de mai mulţi eurodeputaţi, care acuză probleme procedurale şi de ordin tehnic.
în urma procedurii de vot, preşedintele PE Jerzy Buzek a anunţat alegerea lui Laszlo Tokes în funcţia amintită cu 334 de voturi “pentru”. Numărul afişat al voturilor contra a fost de 168, iar al abţinerilor de 287, ceea ce ar însemna că suma celor care au votat “pentru”, a celor care s-au pronunţat “împotrivă” şi al abţinerilor ar fi de 789, mai mare decât numărul total de membri ai PE, care este de 736, informează Agerpres. Asupra acestui aspect a atras atenţia vicepreşedintele grupului S&D din PE, Hannes Swoboda.
Mai mulţi eurodeputaţi au cerut reluarea votului.
Tokes a fost susţinut în candidatura sa de delegaţia română în Partidul Popular European (PPE), care numără 11 eurodeputaţi PDL şi trei eurodeputaţi UDMR.
Tokes s-a născut în 1952 în Cluj-Napoca şi a urmat cursurile Institutului Teologic Protestant din localitate.