Grijile provocate de criza financiară nu-i determină pe bogaţii lumii să renunţe la bine-meritatele vacanţe. Cu toate acestea, conform publicaţiei americane Forbes, se observă însă că miliardarii nu se mai desfată în locuri exotice şi extrem de scumpe, ci aleg ceva mai la îndemână şi cât mai relaxant şi liniştit.
Alwaleed Bin Talal Alsaud - Avere de 19,4 mld. $
Prinţul saudit Alwaleed Bin Talal Alsaud (55 de ani) şi-a oferit o vacanţă fără limite. Pentru că este proprietarul unui avion Airbus A380, supranumit “palatul zburător” - cel mai mare avion comercial -, prinţul vrea să facă înconjurul lumii alături de prieteni. Cum la bord dispune până şi de un miniteren de golf, miliardarul arab va plăti “doar” kerosenul din rezervoarele giganticului aparat de zbor, pentru că, în rest, are toată distracţia “cu el”.
Mukesh Ambani - Avere de 29 mld. $
Miliardarul indian Mukesh Ambani (50 de ani) petrece anul acesta vacanţa acasă, la Mumbai, India. El îşi inaugurează noua casă: un zgârie- nori de 27 de etaje. Ambani şi familia sa au la dispoziţie o grădină uriaşă, cinematografe, terenuri pentru diferite sporturi, studio de yoga, ba chiar şi săli de degustare a ciocolatei. Pentru construcţia blocului, indianul a cheltuit un miliard de dolari.
Oprah Winfrey - Avere de 2,4 mld. $
Americanca Oprah Winfrey (56 de ani), cea mai bogată prezentatoare TV din lume, e cunoscută ca fiind mână largă când vine vorba de vacanţe. Anul acesta, ea va merge în California, SUA, la Bacara Resort & Spa. Oprah va plăti pe noapte 5.000 $.
Donald Trump - Avere de 2 mld. $
Controversatul miliardar american Donald Trump (63 de ani) îşi face vacanţa în propriul club privat, The Breakers, din Palm Beach, în care a investit zeci de milioane de dolari. Aici, el beneficiază de terenuri de golf uriaşe, de terenuri de tenis şi de tratamente de relaxare. Pentru