Cartea scrisă de Grigore Cartianu va avea două lansări, astăzi şi mâine, în două oraşe importante ale provinciei, Craiova şi Târgu-Jiu. Volumul „Sfârşitul Ceauşeştilor“ va fi lansat astăzi la Craiova, la Librăria Adevărul, iar mâine în Târgu-Jiu, la Hotel Gorj.
Turneul de lansări al volumului „Sfârşitul Ceauşeştilor" de Grigore Cartianu continuă astăzi cu evenimentul din Craiova, capitala Olteniei. Aici, la Librăria Adevărul, situată în str. Împăratul Traian nr. 9, astăzi, între orele 11.00 şi 18.00, autorul îşi va lansa cartea şi va fi prezent la întâlnirea cu cititorii săi.
Evenimentul din Bănie nu va rămâne singur. În plus faţă de programul iniţial, „Adevărul" mai organizează o lansare, care va avea loc la Târgu-Jiu. Aici, mâine, între orele 11.00 şi 17.00, Grigore Cartianu şi „Sfârşitul Ceauşeştilor" vor fi găzduiţi de parterul Hotelului Gorj, situat în Calea Eroilor 6.
Până acum, volumul „Sfârşitul Ceauşeştilor" a beneficiat de o lansare-maraton la Târgul de carte Bookfest, pe parcursul tuturor celor cinci zile ale manifestării. Drept urmare, cartea a fost cea mai vândută a acestei ediţii, cu 2.130 de exemplare.
Lucrurile nu s-au oprit aici, Editura Adevărul Holding dorind să aducă volumul cât mai aproape de cititorii săi. Astfel, cartea a fost distribuită, sâmbătă, cu ziarul „Adevărul", într-un tiraj-record de 140.000 de exemplare, putând fi, de acum, achiziţionată de la orice chioşc de presă din ţară. În plus, autorul a început turneul de lansări în marile oraşe din provincie. Primul a fost oraşul de unde a început Revoluţia acum 20 de ani, Timişoara, urmat de Cluj-Napoca şi Braşov.
„Tripleta" s-a reunit la Bucureşti
Ieri a avut loc, în Librăria Adevărul din Bdul. Magheru, lansarea bucureşteană a cărţii, în prezenţa unui public numeros, căruia autorul i-a stat la dispoziţie până la ora 18.00. Lansarea a prilejuit un adevărat