Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Pacesila, Confident Invest: Investitorii la bursa se tem de mediul economic ostil

Publicat in Wall-Street.ro, miercuri 30 iunie 2010 · ·

Bursa de Valori Bucuresti a inchis sedinta de tranzactionare pe scaderi puternice, cele mai mare declin fiind inregistrat de SIF-uri. Piata trece printr-o perioada de incertitudini, amplificate atat de instabilitatea locala cat si de vestile proaste venite dinspre pietele externe. Asadar, continuarea scaderilor este cel mai posibil scenariu pentru piata de capital, chiar daca amploarea ar putea fi mai mica.

Lichiditatea pietei de actiuni a scazut usor la 24,7 milioane lei (5,67 mil. euro), iar rulajul total al Bursei a fost de 37,45 milioane lei (8,6 mil. euro).

Tranzactiile cu contractele futures pe euro au generat un rulaj de 12,69 milioane lei (2,91 mil. euro).

Indicele BET, al celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scazut cu 3,65%, pana la 4.642,46 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a pierdut 2,83%, pana la 2.765,50 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare, s-a depreciat cu 4,94%, pana la 19.262,30 puncte, iar indicele ROTX, tranzactionat la Bursa din Viena, a coborat cu 3,04%, ajungand la 9.493,93 puncte.

"Nu sunt deloc vremuri bune pentru piata de capital si pentru moment nu vad de unde ar trebui sa apara vesti mai bune. Nu ma astept la scaderi foarte ample in perioada urmatoare daca ultimele masuri luate de catre Guvern (asa discutabile cum sunt) se vor pune mai repede in practica pentru a mai calma investitorii care se tem fireste de un mediu ostil in care deciziile se iau peste noapte", a declarat pentru Wall-Street Georgiana Pacesila, asset manager la Confident Invest.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scazut cu 3,80%, la 421,97 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a pierdut 3,37%, pana la 674,62 puncte.

Vineri probabil va fi o zi mai importanta deoarece ar trebui sa aflam deta

Articolul in Wall-Street.ro >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 3 ore
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 6 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

VIDEO Elena Lasconi: Avem un proiect de lege prin care putem să facem un pic de curățenie pe TikTok / Cei de la CNA ar trebui să fie și mai fermi. Există cel puțin două televiziuni unde oamenii își fac de cap

HotNews acum 3 ore
Elena Lasconi, liderul și candidata USR la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă pe B1 TV că partidul său a elaborat un proiect lege pentru moderarea conținutului de pe platforma TikTok, astfel încât „fake news-ul să fie dat jos în maximum 15

Papa Francisc se simte mai bine. Va rămâne totuși în spital, deși este internat de peste o lună

HotNews acum 2 ore
Papa Francisc, care este internat la Roma de peste o lună din cauza unei duble pneumonii, trebuie să rămână în spital pentru a-şi continua tratamentul, deşi starea sa de sănătate s-a ameliorat treptat, a anunţat Vaticanul sâmbătă seara, potrivit AFP

Trump spune că este în curs o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor Houthi

News.ro acum 2 ore
Preşedintele american Donald Trump a declarat că a ordonat o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor houthi din Yemen, declanşând o nouă ofensivă împotriva grupului susţinut de Iran, care a vizat căile maritime din Marea Roşie, relatează CNN

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 4 ore
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Planul lui Macron pentru Ucraina: Trupe de pace, câteva mii de soldați pentru ”fiecare țară participantă”, plasate ”în puncte-cheie”

Ziare.com acum 2 ore
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din ”câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE. Într-un interviu publicat

Superliga: CFR Cluj a învins cu 3-1 Dinamo în prima etapă a play-off-ului. Dan Petrescu a lipsit

News.ro acum 3 ore
Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Dinamo, într-un meci din prima etapă a play-off-ului Superligii. Tehnicianul clujeniior, Dan Petrescu, a lipsit ca urmare a decesului mamei sale. Înainte de startu

Elena Lasconi, întrebată cum ar aborda relaţia cu Donald Trump: Cu diplomaţie, cu curaj, cu privit în ochi, cu umor uneori/ Dacă l-ar invita în România: Nu cred că este o prioritate acum

News.ro acum 3 ore
Candidatul USR la Preşedinţia României, Elena Lasconi, a declarat că ar aborda relaţia cu preşedintele american, Donald Trump, cu diplomaţie, curaj şi umor şi a apreciat că ”nu este o prioritate acum” ca acesta să fie invitat la Bucureşti.

Bijuterii în sumă de 2,5 milioane lei,confiscate şi amenzi de 35.000 lei, în urma unor controale ANPC la comercianţi de bijuterii

G4Media acum 3 ore
Comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor au derulat, în perioada 14-15 martie, împreună cu reprezentanţii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, o serie de acţiuni de control la operatorii economici care active

Vremea

București
acum

15°
dum.

11°/18°
lun.

4°/11°
mar.

1°/7°
mie.

2°/8°
Iasi
acum

dum.

5°/8°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
mie.

-1°/9°
Constanta
acum

16°
dum.

8°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
mie.

1°/8°
Cluj-Napoca
acum

10°
dum.

4°/10°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
mie.

-1°/6°
Timisoara
acum

dum.

6°/10°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°
mie.

-0°/8°