Majorarea TVA cu cinci procente a golit magazinele de ulei şi făină şi pieţele de cartofi. Arădenii, disperaţi, au cumpărat baxuri de ulei, saci cu făină şi cartofi, la fel ca în urmă cu 20 de ani. Un hipermarket arădean a reuşit în doar câteva ore să vândă şapte paleţi de ulei, o cantitate comercializată în mod normal în câteva zile. „Nu ştim ce s-a întâmplat, dar încă de la prima oră au venit cumpărători care au luat baxuri întregi de ulei. Prima dată s-a vândut uleiul cel mai ieftin, apoi, fără probleme, s-a vândut tot. A mai rămas doar cel de măsline, care e mai scump", a declarat Ioan Miclea, reprezentantul supermarketului arădean.
Stocuri epuizate
Comercianţii spun că şi-au epuizat stocurile de făină şi ulei şi nici nu şi-au imaginat că vor reuşi să vândă asemenea cantităţi. Numai că, aceste vânzări au fost în defavoarea altor produse, deoarece sumele încasate au fost cu doar 15-20% mai mari decât într-o zi obişnuită. Speriaţi că nu vor mai primi bonuri de masă, sau dacă le vor avea, vor fi impozitate, arădenii au cătat să-şi epuizeze toate bonurile deţinute. „Au fost oameni disperaţi. Nu ştiau cum, să mai cumpere pe bonuri făină şi ulei. Ei au înţeles că din 1 iulie bonurile lor valorează cu 16% mai puţin", a declarat Mihaela Muntean, vânzătoare într-un magazin din cartierul Aurel Vlaicu. „Am venit să-mi cumpăr o sticlă de ulei. Nu să fac stoc, ci am rămas fără ulei. Nu-mi vine să cred că raftul e gol. Se întâmplă exact la fel ca-n 1990, când uleiul şi făina se cumpărau în cantităţi mari, fiecare făcându-şi acasă stocuri", spune Claudia Marian, o arădeancă care a crezut că vremurile stocurilor au trecut.
Dacă supermarketurile au fost golite de făină şi ulei, pieţele au rămas fără cartofi. Comercianţii spun că nu au vândut de câţiva ani asemenea cantităţi. Au fost cumpărători care au luat 5-6 saci de 30 de kilograme, deşi au fost avertizaţi