Ca să nu mai trăiască experienţa din 2006, când apele i-au inundat casa, Maria Simion, din cartierul Măgureni, şi-a construit singură dig de protecţie.
Maria Simion, în vârstă de 75 de ani, moldoveancă sadea din comuna George Enescu, judeţul Botoşani, a pus mâna pe lopată, împreună cu cei 3 copii ai săi, şi s-au apucat de construit digul care să le apere gospodăria. Fără să mai aştepte ca autorităţile să ia măsuri, Maria Simion a demarat lucrările, în anul 2006, imediat după inundaţii. „Nu mă dădeau banii afară din casă, dar pentru siguranţa mea şi a familiei mele, am considerat că niciun efort este prea mare. Aşa că am mers la bancă, am luat un credit de 18.500 lei pe care îl achit în 10 ani şi am demarat lucrările“, povesteşte Maria Simion, mulţumită de „opera“ sa. În scurt timp, în faţa locuinţei, situată la intersecţia străzilor Dimitrie Cantemir şi Lupeni, din cartierul Măgureni, s-a ridicat un zid din armătură şi beton lung de 20 de metri şi înalt de 2 metri.
„Nu mi-au dat niciodată nimic“
La cei 75 de ani, Maria Simion a trecut prin cele mai mari inundaţii din Bărăgan: din 1976, 1985, 2006 şi pe cele de acum. Niciodată nu a dorit să plece din casa ei. „Trăiesc aici din 1959, de când m-am căsătorit cu răposatul soţ şi nu am de gând să plec! Casa asta a fost făcută cu multă lacrimi şi durere şi nu vreau să las totul de izbelişte, chiar dacă autorităţile nu mi-au dat niciodată nimic“, a declarat Maria Simion, resemnată . „Ca şi în zilele acestea, la inundaţiile din 2006, multe din oficialităţile locale s-au perindat prin zonă, dar nu au făcut nimic pentru localinicii de aici“, povesteşte bătrâna, cu mâhnire .
Singură în calea nenorocirii
Vecina Mariei Simion, Antoneta Moise are 45 de ani şi de 10 ani locuieşte în casa cu numărul 12 bis, din strada Dimitrie Cantemir. Ea trăieşte aici alături de cei trei copii pe care îi are în înt