Preşedintele Traian Băsescu nu va mai fi un politician de succes în România, decât atât timp cât în România vor exista mulţi oameni săraci. Afirmaţia a fost făcută la RFI de vice-preşedintele PNL, Relu Fenechiu. El comentează astfel declaraţiile făcute de şeful statului la postul public de radio. Traian Băsescu a propus impozitarea tuturor veniturilor de la întâi ianuarie 2011, inclusiv pensiile.
Preşedintele Traian Băsescu nu va mai fi un politician de succes în România, decât atât timp cât în România vor exista mulţi oameni săraci. Afirmaţia a fost făcută la RFI de vice-preşedintele PNL, Relu Fenechiu (audio).
El comentează astfel declaraţiile făcute de şeful statului la postul public de radio. Traian Băsescu a propus impozitarea tuturor veniturilor de la întâi ianuarie 2011, inclusiv pensiile.
Preşedintele României este un om foarte încăpăţânat, susţine Relu Fenechiu. "Ceea ce se întâmplă acum nu este decât o confirmare a caracterului preşedintelui României. Preşedintele României este un om foarte încăpăţânat. În momentul în care nu-i iese ceva, este ranchiunos şi ranchiuna pe care preşedintele o are a fost acum lansată în media", declară vice-preşedintele liberal.
Traian Băsescu a încercat sărăcirea populaţiei, spune Relu Fenechiu : "Dumnealui nu i-a ieşit un proiect pe care voia să-l prezinte românilor, era vorba de proiectul de sărăcire a românilor. Eu n-aş vrea să mă duc foarte departe, dar sunt multe regimuri, care au încercat să-şi ţină poporul într-un grad de sărăcie mai mare sau mai mic, pentru a-l putea manipula aşa cum doreşte. Să fie clar : preşedintele Băsescu nu va mai fi un politician de succes în România, decât atât timp cât în România vor exista mulţi oameni săraci".
Traian Băsescu a propus impozitarea pensiilor. "Mi-am asumat tot oprobiul anunţului cu reducerea pensiilor. Exista şi altă variantă : impozitarea pensiilo