Insistenţa dinamoviştilor pentru realizarea schimbului Zicu - Grigorie îi sperie pe rapidişti, care se tem că mijlocaşul n-ar mai putea juca fotbal
Giuleştenii sînt circumspecţi cu privire la schimbul Zicu - Grigorie! Preşedintele executiv al Rapidului, Dinu Gheorghe, e de negăsit de către şefii din Ştefan cel Mare, care îl caută pentru a semna actele. Motivul? "Vamă" e suspicios şi nu înţelege de ce Dinamo vrea cu tot dinadinsul să scape de Ianis Zicu (27 de ani). "Îmi pun serioase semne de întrebare dacă Ianis mai poate juca fotbal. Ăştia mai au puţin şi ne dau şi bani ca să acceptăm", le-a mărturisit acesta apropiaţilor.
Oficialul rapidist se teme că accidentarea din august 2007, cînd Zicu a suferit o entorsă la genunchi, ar putea însemna finalul carierei mijlocaşului ofensiv! De aceea, înainte de a parafa actele, alb-vişiniii vor ca Ianis să efectueze un control medical amănunţit, pentru a fi siguri că totul e în regulă. Vestea i-a întristat pe dinamovişti, care au semnat deja actele cu Poli pentru trecerea lui Chiacu pe Bega!
Zicu a mai jucat în Giuleşti în sezonul 2006-2007, cel mai bun din cariera sa, cînd a şi fost golgeterul Rapidului, cu 17 reuşite în toate competiţiile.
"Dinamo insistă foarte mult pentru realizarea schimbului, iar Zicu vrea foarte mult să vină la Rapid. Dar asta nu e suficient"
Dinu Gheorghe, preşedinte executiv Rapid
1 şut a tras Zicu pe poartă sezonul trecut în cele 595 de minute jucate
Istoricul accidentării lui Zicu
- august 2007 - a suferit o entorsă la genunchi în partida cu Lazio (1-1)
- august 2007 - s-a operat la Bologna
- martie 2008 - a revenit pe gazon
- aprilie 2008 - accidentarea i-a recidivat
- vara lui 2008 - s-a operat din nou la Stuttgart
- martie 2009 - a revenit pe teren
@N_