Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Weekend cu concerte pe toate gusturile

Publicat in Adevarul, joi 12 august 2010 ·

Mihai Mărgineanu, Florin Chilian, dar şi peste 30 de trupe de muzică electronică vor evolua în faţa cărăşenilor. Acest sfârşit de săptămână se anunţă a fi unul incendiar şi foarte colorat, astfel că iubitorii de muzică au şansa să asculte ceea ce le place atât la Văliug, cât şi la Berzasca.

Mihai Mărgineanu şi Florin Chilian vor fi prezenţi pe pontonul de la Văliug în această seară, de la ora 20.00. Dacă Mărgineanu va şi evolua în faţa celor care îi iubesc muzica, potrivit organizatorilor, Florin Chilian participă la eveniment numai în calitate de invitat.

Rămâne însă de văzut, dacă va putea să stea departe de chitară, în faţa sutelor de cărăşeni care îi adoră muzica. Cert este că acordurile pieselor „Zavalaidânga”, „Ecaterina” sau „A fost odată” vor răsuna la calitate maximă în Munţii Semenicului, iar Mihai Mărgineanu va da un spectacol de zile mari. Biletul de intrare costă 20 de lei de persoană.

De asemenea, încă mai aveţi timp la dispoziţie să rezervaţi şi o masă sau chiar un baldachin, pentru că nimic nu poate fi mai frumos decât să asculţi muzica lui Mărgineanu, pe înserate. Cum se anunţă caniculă, lacul Văliug vă stă la dispoziţie şi pentru o baie pe cinste.

Spectacol de lumini

Cărăşenii care preferă agitaţia au o altă opţiune. In amonte de comuna Berzasca, la doar 10 kilometri de localitate, administraţia locală, cu sprijinul organizatorilor, au amenajat o scenă uriaşă, pe care vor evolua peste 30 de trupe de muzică electronică. „Return to Goa” se numeşte spectacolul care are loc in mijlocul câmpului. „Am amenajat spaţiul pentru corturi şi am asigurat sursa de energie electrică, pentru ca va fi şi un spectacol de lumini”, spune primarul localităţii Berzasca, Petru Furdui, care ţine neapărat ca festivalul, aflat la prima ediţie, să iasă ca la carte.

Baie şi soare la Dunăre

Pentru Fes

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ministrul Pîslaru, despre banii alocați României în următorul buget european: „O sumă bună la prima vedere, dar vine cu condiții stricte”

HotNews acum 5 ore
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, sâmbătă seară, că a studiat în detaliu noul Cadru Financiar Multianual 2028–2035, propus recent de Comisia Europeană, iar României i se propune o alocare iniţială de 60 miliard

Un planor s-a prăbușit în Olt. Pilotul a murit

HotNews acum 9 ore
Un planor s-a prăbuşit, sâmbătă după-amiază, pe un câmp din judeţul Olt, între localităţile Caracal şi Drăghiceni, informează News.ro. Primele informaţii oferite de ISU Olt arătau că pilotul era încarcerat. El a fost scos, fiind însă declarat mort.

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250)

Ziua Constanta acum 7 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de elvețianca Jil Teichmann, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.212 euro, potrivit Agerpres. Cîrstea (35 ani, 166 WTA)

SUA Incident grav în East Hollywood! Peste 20 de răniți după ce un vehicul a intrat în mulțime

Ziua Constanta acum 12 ore
Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intrat în mulțime în East Hollywood sâmbătă dimineața, potrivit Departamentului de Pompieri din Los Angeles. Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intr

Scenă rară în Turul Franței! O spectatoare a fost lovită de mașina echipei Ineos-Grenadiers

Gazeta Sporturilor acum 5 ore
Sâmbătă, 19 iulie, în etapa a 14-a a Turul Franței, o spectatoare care a intrat pe carosabil cu telefonul mobil a fost lovită de o mașină a echipei Ineos-Grenadiers, care nu a mai putut să o evite. o distanță de aproape 170 de kilometri

Alianța oligarhului pro-rus Ilan Șor nu va putea participa la alegerile din Moldova. Motivele deciziei Comisiei Electorale de la Chișinău

HotNews acum 7 ore
Blocul „Victoria-Pobeda” nu a fost înregistrat pentru a participa la alegerile parlamentare preconizate pentru 28 septembrie în Republica Moldova. O decizie în acest sens a fost votată sâmbătă de către membrii Comisiei Electorale Centrale (CEC) de l

Sfântul Ilie: Tradiții, obiceiuri și lucruri pe care nu ai voie să le faci pe 20 iulie pentru a avea noroc

Mediafax acum 3 ore
El este venerat atât pentru puterea sa spirituală, cât și pentru rolul său de apărător al credinței și de aducător al ploii, fiind totodată un personaj central în tradițiile populare românești. Sărbătoarea este însoțită de numeroase obiceiuri și cre

Tragedie în Vietnam: Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Golful Ha Long - VIDEO

News.ro acum 7 ore
Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Vietnam, relatează presa locală, citată de Sky News. Wonder Sea transporta 53 de persoane, inclusiv cinci membri ai echipajului, când s-a răsturnat din cauza vântulu

SuperLiga: Universitatea Cluj și UTA Arad, remiză cu goluri în etapa a doua

HotNews acum 7 ore
Universitatea Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, sâmbătă, în etapa a doua din SuperLiga. Unversitatea Cluj – UTA Arad 1-1 Deși gazdele au avut mai multe ocaziî în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul

FOTO O femeie a fost prinsă între doi bolovani în Munții Bucegi. Intervenție dificilă a salvamontiștilor

Ziua Constanta acum 8 ore
În urma unui apel de urgență primit prin SNUAU 112, a fost semnalată o situație gravă pe Valea Pietrele din Munții Bucegi. Din primele informații, o persoană a fost surprinsă și strivită de doi bolovani, dar aceasta este conștientă în acest moment.

Vremea

București
acum

19°
dum.

19°/33°
lun.

23°/39°
mar.

25°/42°
mie.

24°/37°
Iasi
acum

18°
dum.

17°/30°
lun.

18°/34°
mar.

21°/39°
mie.

18°/33°
Constanta
acum

18°
dum.

18°/29°
lun.

22°/30°
mar.

23°/30°
mie.

24°/26°
Cluj-Napoca
acum

15°
dum.

15°/28°
lun.

20°/32°
mar.

20°/32°
mie.

18°/31°
Timisoara
acum

17°
dum.

17°/35°
lun.

21°/39°
mar.

20°/35°
mie.

20°/36°