Emil Boc, dar şi garda sa pretoriană formată din Blaga, Videanu şi Berceanu au câştigat azi noapte un meci cu Traian Băsescu.
După o şedinţă de mai bine de şase ore, care s-a întins până după miezul nopţii, gruparea BVB plus premierul i-au făcut KO pe oamenii lui Băsescu, care ceruseră schimbarea conducerii PDL cu una interimară din care să nu mai facă parte membrii Guvernului, şi, în plus, remanierea Cabinetului.
Sulfina Barbu a reluat atacurile la adresa activităţii liderilor PDL, care sunt ocupaţi de guvernare şi nu mai au timp pentru partid, în contextul în care partidul cade către 10% în sondajele de opinie. Ea a cerut din nou ca o nouă echipă de şefi să fie instalată în fruntea PDL, fără alegeri, până la Congresul din 2011. Sulfina Barbu a fost acompaniată de vicepreşedintele Cezar Preda, care a criticat incompetenţa miniştrilor lui Boc, clientela politică şi grupurile de interese ale unora, arătând, potrivit unor surse participante la şedinţă, că el ar fi un ministru mai bun decât cei care fac acum parte din Cabinet.
De asemenea, Emil Boc a fost atacat frontal de baronii locali, cei mai virulenţi fiind finul lui Traian Băsescu, Gheorghe Falcă de la Arad, şi primarul Braşovului, George Scripcaru. Şi Elena Udrea a cântat melodia schimbării conducerii PDL, susţinând că ea de trei luni a vorbit despre necesitatea separării activităţii PDL de cea a Guvernului, însă ministrul Turismului a ţinut să fie mai moderat decât aliaţii săi, dându-şi seama că punctul său de vedere nu are prea mulţi sorţi de izbândă.
Asta deoarece reacţia taberei Blaga-Berceanu-Videanu a fost extrem de dură, cei trei lideri grei ai partidului coalizându-se în jurul lui Emil Boc. Surse participante la şedinţa PDL de azi noapte au declarat pentru Jurnalul Naţional că Vasile Blaga, secretarul general al partidului, a avut un discurs foarte dur