O strategie europeană pentru rromi nu este posibilă, în momentul de faţă, pentru că nu există competenţe la nivel comunitar. Această părere este exprimată la RFI de consilierul prezidenţial pentru Afaceri Europene, Leonard Orban. El sugerează că presiunile pentru realizarea unei astfel de strategii trebuie să continue.
O strategie europeană pentru rromi nu este posibilă, în momentul de faţă, pentru că nu există competenţe la nivel comunitar. Această părere este exprimată la RFI de consilierul prezidenţial pentru Afaceri Europene, Leonard Orban (audio).
El sugerează că presiunile pentru realizarea unei astfel de strategii trebuie să continue.
Preşedintele Traian Băsescu spunea joi, 19 august, că e nevoie de o astfel de strategie la nivel european. România a propus acest lucru în 2008, preciza Traian Băsescu, dar Comisia Europeană nu a realizat strategia, după ce unele ţări au apreciat că nu e necesar.
Leonard Orban declară că o strategie de acest gen ar fi imposibilă acum, ţinând cont de argumentele Bruxelles-ului. "Au fost solicitări adresate Comisiei Europene, de elaborare a unei strategii europene în domeniu, iar Comisia Europeană nu s-a angajat la aşa ceva. Argumentele pentru care Comisia Europeană nu s-a angajat la un asemenea demers sunt că în momentul de faţă nu există competenţe la nivel comunitar, care să permită elaborarea unei asemenea strategii, o strategie care presupune existenţa unor instrumente, unor competenţe la nivel comunitar", spune consilierul prezidenţial.
"O strategie europeană, în momentul de faţă, după părerea mea nu este posibilă, pentru că nu există competenţe la nivel comunitar. Să vă dau un exemplu : acel fond social european, care presupune sume importante de bani, aflate la disponibilitatea statelor membre. Modul în care aceşti bani sunt alocaţi, de exemplu, dacă sunt alocaţi pentru programe de integrare so