Pe cei 300 de elevi din Muntenii de Jos îi aşteaptă o clădire dărăpănată, mucegăită şi cu acoperişul făcut ciur. La o zvârlitură de băţ se ridică mândră noua şcoală, modernă, însă neterminată de constructorul care nu şi-a mai primit banii.
Antonia Bârlădeanu (7 ani) din Muntenii de Jos, aşteaptă cu emoţie prima zi de şcoală. Fata s-a pregătit toată vara pentru clasa I şi, în fiecare zi, îşi aranjează cu grijă caietele, uniforma, ghiozdanul şi toate rechizitele pe care părinţii i le-au cumpărat din timp.
„Ştiu chiar să şi număr, am mai încercat să scriu. Abia aştept să încep şcoala, să am colegi de clasă şi să o ascult pe doamna învăţătoare“, ne-a spus Antonia.
Ori îşi riscă sănătatea, ori fac naveta
Pe Antonia o aşteaptă însă o clădire dărăpănată, cu pereţi mucegăiţi şi duşumele putrede. Şcoala veche din Muntenii de Jos, la care sunt înscrişi peste 300 de elevi din clasele primare şi gimnaziu nu va primi autorizaţie sanitară în acest an din cauza condiţiilor insalubre.
„Anul acesta a căzut tavanul de trei ori, în locuri diferite, iar când plouă ne curge apa-n cap, în clasă“, povesteşte Denis, fratele Antoniei, care trebuie să intre în toamnă în clasa a VI-a. Situaţia este cu atât mai ciudată, cu cât micuţii ar putea învăţa în condiţii civilizate în noua şcoală proaspăt ridicată. Clădirea, construită în proporţie de 80% are nevoie doar de racordul la utilităţi, de o centrală termică şi de mobilier. Pentru că nu şi-a primit banii, constructorul i-a pus lacăt din toamna trecută.
„Muncitorii au lucrat în avans pentru 300 de mii de lei, apoi s-au oprit. Ar mai trebui circa 700 de mii de lei şi am da în funcţiune noua şcoală. Încă mai sper ca anul acesta să primim banii, că de promisiuni m-am săturat“, s-a plâns primarul Dănuţ Creţu. El spune că dacă ar primi banii lucrările ar fi gata în maxim două săptămâ