* Compania susţine că poate apela şi la conversia în acţiuni pentru plata datoriei
Kazahii de la "KazMunaiGaz" (KMG) încă nu au finalizat negocierile cu Ministerul Finanţelor privind răscumpărarea obligaţiunilor, dar vor face acest lucru până la finele lunii septembrie. Ei vor să aibă statul român ca partener în rafinărie, a declarat, ieri, directorul financiar al grupului "Rompetrol", Dmitry Grigoryev, într-o conferinţă. "Noi vrem să respectăm toate condiţiile din contractul privind datoriile Rompetrol Rafinare transformate în obligaţiuni şi decizia va fi luată la finele lunii septembrie", a mai spus domnia sa, într-o conferinţă.
Potrivit oficialului "Rompetrol", dar şi avocaţilor grupului, compania poate achita aceste datorii până la termenul scadent de 30 septembrie 2010, prin răscumpărare parţială sau totală sau prin conversie în acţiuni parţială sau totală. Dmitry Grigoryea admis că discuţiile cu Ministerul de Finanţe se axează pe acest punct din contract, lăsând să se înţeleagă că statul se aşteaptă la o plată cash în timp ce "Rompetrol" doreşte să aplice soluţia răscumpărării combinate cu conversia în acţiuni. Avocaţii "Rompetrol" susţin că grupul controlat de KMG este perfect îndreptăţit să apeleze la această metodă de achitare a datoriei, respectând termenii contractului încheiat cu statul.
La începutul lunii august, "Rompetrol" a plătit statului circa 71 milioane dolari în contul datoriei. Presupunând că "Rompetrol" nu va mai face plăţi până la data scadenţei obligaţiunilor, restul datoriei se va transforma în acţiuni, statul devenind acţionar minoritar important în Rompetrol Rafinare, cu un procent de peste 40%, au spus avocaţii grupului.
Directorul financiar al "Rompetrol" a subliniat: "Statul a spus că nu doreşte să fie acţionar la Rompetrol Rafinare. Ne gândim la ce posibilităţi avem să manageriem rafinăria împreună cu statul. D