Premierul Emil Boc a declarat, la RRA, că este posibilă o ajustare a salariilor în 2011, dacă restructurarea şi reforma vor continua, menţionând că pentru anul viitor deficitul bugetar e prevăzut la 4,4%, fondul de salarii la 39 de miliarde de lei şi reducerea numărului de bugetari la 1.290.000, potrivit Mediafax.
Boc a explicat că pentru atingerea obiectivului de ajustare a salariilor trebuie menţinut ritmul procesului de restructurare, iar reforma statului şi politicile de corectare a dezechilibrelor macrobugetare trebuie continuate.
Emil Boc a arătat că pentru 2011 sunt prevăzute un deficit bugetar de 4,4%, un fond de salarii de 39 de miliarde de lei şi reducerea numărului de bugetari la 1.290.000.
Premierul a declarat că, dacă aceste coordonate vor fi respectate, "se poate vorbi de o recuperare de către bugetari a pierderilor salariale din anul 2010". "În anul 2008 când am preluat guvernarea erau 1.396.000 de bugetari, în martie 2010 erau 1.360.000 de bugetari. Prin procesul de restructurare pe care l-am demarat în acest an deja au fost adoptate acte normative în Guvern pentru disponibilizarea unui număr de 75.000 de bugetari până în acest moment şi alte 14.000 de posturi vacante".
"Deci în acest context ne încadrăm în cifra care stă la baza bugetului pentru 2011 cu menţiunea că procesul de restructurare nu s-a încheiat. În condiţiile unui număr de bugetari care va sta la baza alcătuirii bugetului pentru 2011 se poate vorbi de o recuperare de către bugetari a pierderilor salariale din anul 2010", a spus Boc.
Premierul a adăugat că este de aşteptat ca în 2011 Romania să înregistreze o creştere economică "de până la 2%", potrivit prognozelor realizate de FMI şi Comisia Europeană. "Deja în urma rezultatelor muncii noastre practic în 2011 se poate vorbi de creştere economică şi nu spune asta Guvernul României, pentru ca am putea fi acuza