Mesajul a fost trimis. Multumesc!

EXCLUSIV Birul pe drepturi de autor ar putea desfiinţa unicul teatru de proiecte din ţară

Publicat in Adevarul, sâmbătă 28 august 2010 ·

Dacă actorii vor refuza să mai joace pentru a evita deranjul plăţii lunare a contribuţiei la stat, teatrul „George Ciprian” va rămâne fără obiect de activitate. Teatrul de proiecte angajează actorii pentru un anumit număr de reprezentaţii şi îi plăteşte prin contract de drepturi de autor.

Teatrul de proiecte „George Ciprian” este singurul din România, care îşi angajează personalul artistic pentru fiecare proiect în parte. „Funcţionează după un sistem unic la noi în ţară: cu angajament permanent sunt doar tehnicienii şi câţiva funcţionari, în total 30, iar actorii, regizorii, scenografii sunt cooptaţi, în exclusivitate, dintre cei mai buni profesionişti bucureşteni”, declara la inaugurarea intituţiei, în urmă cu 15 ani, fondatorul ei, regretatul Paul Iochim.

Tot el argumenta atunci că „această formulă, frecvent folosită în străinătate, are multe avantaje: angajarea pe termen limitat a unor personalităţi artistice, economii importante, fiind plătiţi doar cei care lucrează, posibilitatea de a oferi publicului spectacole cu actori recunoscuţi”.

Actori emblematici precum Ion Lucian, Constantin Codrescu, Virgil Ogăşanu, Mircea Diaconu, Sebastian Papaiani şi mulţi alţii colaborează cu teatrul din Buzău, în baza unor onorarii plătite prin contract de drepturi de autor. „Sunt aproximativ 40 de actori pe care îi avem în portofoliu şi joacă ocazional. Aproape toţi au contracte de muncă la teatrele mari din ţară iar noi îi plătim numai pe DDA-uri (drepturi de autor, n.r.), în funcţie de cât joacă”, ne-a declarat Marinela Ţepuş, directoarea Teatrului „George Ciprian”, din Buzău.

Deranjul creat o dată cu impozitarea drepturilor de autor ar putea avea o consecinţă extrem de gravă asupra instituţiei buzoiene. „Au început actorii să mă sune şi să îmi spună, supăraţi, că mai bine joacă gratis decât să fie umiliţi mergând la acele cozi. Imaginaţi-vă că acto

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum o ora
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 36 minute
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 12 minute
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 18 minute
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 45 minute
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 17 minute
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Pacienții vor fi informaţi prin SMS sau e-mail privind serviciile medicale de care au beneficiat, anunță președintele CNAS

Adevarul acum 2 ore
Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, Horaţiu Moldovan, a declarat luni, 21 iulie, că pacienţii vor fi informaţi prin SMS sau e-mail privind serviciile medicale de care au beneficiat.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 9 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

27°
lun.

20°/36°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
Iasi
acum

25°
lun.

19°/32°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
Constanta
acum

25°
lun.

20°/33°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
Cluj-Napoca
acum

21°
lun.

17°/31°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
Timisoara
acum

26°
lun.

19°/39°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°