Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Poloiştii români debutează azi la Europene » Faceţi valuri în Croaţia!

Publicat in Gazeta Sporturilor, duminică 29 august 2010 ·

Reprezentativa României debutează azi la Europene, în faţa Turciei, cel mai facil adversar într-o grupă de foc

Ultimele rezultate înregistrate de "tricolori" dau speranţe României la Campionatul European care va debuta azi, la Zagreb.

Jocul "naţionalei" s-a schimbat mult în bine de cînd Cosmin Radu, Andrei Iosep, Tiberiu Negrean şi ceilalţi poloişti sînt antrenaţi de ungurul Istvan Kovacs. România a învins Australia, în două rînduri, şi s-a calificat la Mondiale, a cîştigat în faţa Ungariei, campioana olimpică, într-un meci de pregătire în Spania, iar Statele Unite ale Americii, vicecampioana olimpică, a trecut de România în calificările pentru Mondiale doar cu ajutorul arbitrilor.

"Tricolorii" au parte însă, la Zagreb, de o grupă infernală, cu Croaţia, ţara gazdă, bronzul de la Mondialul din 2009, Muntenegru, campioana Europei en titre, Spania, vicecampioana lumii, Italia, formaţia cu opt medalii continentale. Turcia, adversarul de debut al României, pare complet rătăcită în această companie în care porneşte cu şanse minime la un rezultat favorabil.

Ungurul Istvan Kovacs şi-a stabilit propriul obiectiv la Europene. Tehnicianul îşi doreşte să califice România în sferturile de finală, între primele opt echipe din Europa.

I-au bătut de două ori

România a jucat chiar în acest an, în faţa Turciei, în cadrul Ligii Mondiale. "Tricolorii" nu au avut nici o emoţie în dubla cu "otomanii". La Istanbul, România s-a impus cu 18-6, pentru ca la Oradea să învingă doar cu 13-10.

Grupa A

Muntenegru

Croaţia

Italia

România

Spania

Turcia

Grupa B

Serbia

Ungaria

Germania

Grecia

Rusia

Macedonia

Programul jocurilor României

Azi, ora 11:00 România-Turcia

30 august, ora 12:30 România-Spania

1 septembrie, o

Articolul in Gazeta Sporturilor >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 2 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 2 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 2 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 2 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 2 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 11 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Sondaj INSCOP. Două treimi dintre români spun că Ceaușescu a fost un lider bun: „Procentele catastrofice care mitologizează viața în comunism nu sunt doar rezultatul unui fenomen natural”

HotNews acum 11 ore
66% dintre români cred că fostul lider comunist Nicolae Ceaușescu a fost un președinte bun pentru țară. 24% dintre români cred că acesta a fost un lider rău pentru România, iar 7,8% spun că nu știu să aprecieze acest lucru, potrivit unui sondaj INSC

Vremea

București
acum

26°
mar.

23°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

23°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

26°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°