Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Elevii din Galaţi nu mai au loc în căminele liceelor deoarece acestea sunt pline cu asistaţi social şi boschetari

Publicat in Adevarul, luni 30 august 2010 ·

Cele mai multe dintre internatele liceelor s-au transformat în locuinţe sociale pentru oameni mai mult sau mai puţin nevoiaşi. Multe dintre liceele care s-au ales cu elevi din mediul rural îşi fac acum griji în privinţa cazării acestora.

Atunci când „calculatorul trimite" un absolvent de gimnaziu de la ţară la un liceu din oraş acest lucru nu poate decât să-l bucure pe elevul respectiv. Odată ajuns la oraş, însă, elevul cu pricina începe să se lovească de probleme. Una dintre ele, poate cea mai mare, este cea a locului de cazare.

Trei cămine nu ajung pentru 11 elevi!

Este şi cazul celor 11 elevi veniţi anul acesta din mediul rural la Liceul Metalurgic care din păcate nu pot fi cazaţi, deşi unitatea respectivă de învăţământ are trei cămine de tip internat.

„Căminele nostre sunt pline, dar nu cu elevi. Sunt persoane care reprezintă cu-adevărat cazuri sociale, care au venituri foarte mici, dar şi sunt şi oameni care au bani de o chirie pe piaţa liberă imobiliară, dar se încăpăţânează să stea aici. Este şi normal, la tarifele pe care le practicăm noi, le convine", spune directorul liceului, Mirela Onişor.

Din aceste motive, directorul se teme că nu va avea unde să-i cazeze pe cei 11 elevi, riscând astfel să piardă nişte bani la finanţarea per elev.

Şi la Colegiul „Dumitru Moţoc", anual, zeci de cereri de cazare venite din partea elevilor din mediul rural nu pot fi onorate pentru că nu există spaţii adecvate de cazare.

„Noi lucrăm acum la renovarea unui cămin care a trecut printr-un incendiu anii trecuţi. Am rezolvat câteva camere în regim hotelier pe care le vom utiliza ca şi material didactic, ştiut fiind faptul că noi avem specializarea turism în programa şcolară. Dar asta nu rezolvă problema cazării elevilor. Ne-ar fi de mare folos nişte bani de la Consiliul Local pentru finalizarea lucrărilor", spune directorul liceului, Anca

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Locuitorii din București au primit mesaj RO-Alert despre codul roșu de caniculă (FOTO)

Ziua Constanta acum 38 minute
Locuitorii din București au fost avertizați luni, printr-un mesaj RO-ALERT, asupra Codului roșu de caniculă. Locuitorii din București au fost avertizați luni, printr-un mesaj RO-ALERT, asupra Codului roșu de caniculă. „Avertizare meteo/Cod roșu de c

Timişoara: O femeie a căzut în gol de la etajul 7 al unui bloc de locuinţe/ Ea a decedat în urma impactului cu solul

News.ro acum 46 minute
O femeie de 41 de ani a murit, după ce a căzut de la etajul 7 al unui bloc de locuinţe din Timişoara. Ajunşi la faţa locului, poliţiştii au constatat deesul femeii.

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut cu 3,5% în primele cinci luni din 2025

Mediafax acum 34 minute
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, serie brută, în luna mai 2025, comparativ cu luna precedentă, a crescut, pe ansamblu, cu 0,1%, datorită creşterii înregistrate la comerţul cu

Zi decisivă pentru Călin Georgescu. Fostul candidat la prezidențiale află azi dacă rămâne sub control judiciar

HotNews acum 42 minute
Călin Georgescu află luni dacă rămâne sub control judiciar, după ce judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sectorului 1 a amânat vinerea trecută luarea unei decizii în cazul fostului candidat la prezidențiale, conform Agerpres.

JAF de peste 1.000.000 de euro la Paris. Hoții au fugit cu peste 100 de genți Hermes, Dior și Chanel dintr-un magazin second hand

Gandul acum 32 minute
Un magazin cu produse de lux second hand din inima Parisului a fost prădat duminică dimineață de hoți care au plecat cu peste o sută de poșete de marcă. Valoarea jafului este estimată la peste un milion de euro. Furtul spectaculos a avut loc în juru

Guvernul Bolojan își asumă răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal. TVA mai mare, accize crescute și contribuții pentru pensii peste 3.000 lei

Ziua Constanta acum 2 ore
Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului, potrivit Agerpres.

„A luat-o razna complet, este un dezastru”. Trump atacă planurile lui Musk de a înființa un nou partid și critică numirea la NASA

HotNews acum 2 ore
Președintele Donald Trump a calificat duminică drept „ridicole” planurile lui Elon Musk de a forma un nou partid politic, lansând noi atacuri la adresa miliardarului din domeniul tehnologiei și afirmând că aliatul lui Musk, pe care îl dorea numit la

Opt persoane, dintre care 4 copii, au fost spitalizate în urma unui accident produs între Focşani şi Adjud

Adevarul acum o ora
Un accident rutier grav s-a produs luni dimineață pe DN2, între Focșani și Adjud, în zona localității Garoafa, Vrancea. Opt persoane, inclusiv patru copii, au fost rănite și transportate la spital.

Ursul a atacat din nou în Argeş. Victima, un cioban, a fost trasportată la spital cu răni la un picior

Adevarul acum o ora
Un cioban a fost atacat și rănit de un urs în timp ce se afla cu oile pe muntele Jupâneasa, în zona Berevoiești, județul Argeș. Bărbatul, în vârstă de aproximativ 54 de ani, a fost preluat de echipele de salvare și transportat la spital pentru îngri

Horoscop pentru luni, 7 iulie 2025. Capitolul financiar deschide săptămâna pentru una dintre zodii

Ziua Constanta acum 2 ore
Berbec Poti aborda relatiile cu strainatatea si studiile pe termen lung. Demersurile pentru calatoriile in afara granitelor tarii pot cunoaste turnuri neasteptate. Daca esti nevoit sa calatoresti, verifica atent toate detaliile si pleaca doar daca e

Vremea

București
acum

31°
lun.

22°/41°
mar.

22°/38°
mie.

18°/33°
joi

14°/29°
Iasi
acum

28°
lun.

20°/37°
mar.

20°/37°
mie.

18°/29°
joi

15°/23°
Constanta
acum

32°
lun.

21°/32°
mar.

22°/27°
mie.

22°/28°
joi

16°/28°
Cluj-Napoca
acum

28°
lun.

19°/31°
mar.

18°/35°
mie.

14°/23°
joi

13°/14°
Timisoara
acum

30°
lun.

20°/37°
mar.

18°/38°
mie.

13°/20°
joi

14°/23°