Astăzi am să vă spun povestea unor delicioase preparate bucovinene. Unde le-am aflat istoria? La Festivalul "Flori de pe Dorna", eveniment organizat de Primărie şi ANTREC Bucovina, ce a avut loc în comuna Poiana Stampei, judeţul Suceava, la sfârşit de iulie.
Zile de sărbătoare în Poiana Stampei! În curtea Primăriei este mare vânzoleală. Copiii fac un covor de flori, gospodinele din comună au venit aici cu frumoase coşuri împodobite cu ştergare cusute manual cu motive populare bucovinene, pline ochi cu dulciuri şi băuturi răcoritoare făcute după reţete vechi. Pe Ana şi Mirela Rusu le-am cunoscut la Festivalul "Flori de pe Dorna". Vă invit, aşadar, într-o călătorie a simţurilor, alături de Ana şi Mirela (mamă şi fiică), să descoperiţi gusturile adevărate ale dulciurilor bucovinene.
NATURAL, SĂNĂTOS, APROAPE PERFECT!
Un produs proaspăt, natural, cu un conţinut mic de grăsimi, în care fiecare aromă este pusă în valoare, astfel încât savurând doar o înghiţitură de prăjitură să simţi un curcubeu de arome. Cam aşa s-ar defini prăjiturile aduse de cele două gospodine la festival, fie că au fost tarte cu fructe de pădure, pampuşte (nişte gogoşele mici, delicioase) sau ciocolată de casă cu alune de pădure. "Pampuşte facem - ne-a spus Ana Rusu - la diferite ocazii importante din an. De exemplu, în Ajunul Bobotezei, când preotul merge prin sat cu Chiralesa (cu Botezul), el este însoţit de un alai format din săteni. Gazda le iese înainte cu lumânarea aprinsă şi, după ce preotul face rugăciunea, sunt serviţi de gospodina casei cu pampuşte, un pahar cu vin sau cu mied pentru copiii care sunt în alai."
Au mai fost şi băuturi răcoritoare, iar vedetele au fost, de departe, berea de casă şi miedul. "Gătesc de plăcere - a continuat Ana - după reţete vechi bucovinene pe care le-am moştenit de la bunica şi de la mama. Reţetele le voi lăsa fiice