Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Scafandri dispăruţi în Marea Neagră

Publicat in Evenimentul Zilei, vineri 10 septembrie 2010 ·

Doi scafandri, colaboratori ai unei firme constănţene care efectuează lucrări subacvatice, sunt daţi disparuţi din seara trecută după ce coborâseră la 40 metri adancime în mare pentru a verifica nava turcească Medy, scufundată în pe 1 septembrie la 5 mile de Tuzla. Cum e furtună pe mare, operaţiunile de căutare nu pot fi reluate nici în această dimineaţă.

Cei doi sunt Cristian Zarafu, fost angajat al Agenţiei Române de Salvare Vieţi Omeneşti pe Mare, acum scafandru independent şi locotenent Constantin Ispas de la ISU Dobrogea care în afara programului colabora cu firma specializată în operaţiuni de ranfluare şi dezeşuare nave.

La solicitarea clubului de asigurări londoneze P&I, firma românească trebuia să inspectezele pereţii şi capacele tancurilor navei Medy unde sunt depozitate 20 tone de combustibil şi să raporteze, în baza celor constatate dacă sunt riscuri de poluare.

Administratorul firmei, Jorj Unciuleanu a închiriat şalupa “Cristal” de la Agenţia Romană de Salvare Vieţi Omenşti pe Mare (ARSVOM) şi împreună cu patru scafandri s-au deplasat la locul naufragiului.

La ora 16,30 au coborat primii doi scafandri, au verificat tancurile şi au filmat nava aflată la 40 metri adâncime. S-au întors la suprafaţă după 20 de minute şi împreună cu restul echipei au urmărit imaginile.

Dupa ora 17,00 s-au scufundat ceilalţi doi scafandri, Zarafu şi Ispas. După aproape 30 de minute când au văzut că cei doi numai revin la suprafaţă, unul dintre scafandri de pe punte a fost trimis să-i caute.

A revenit la scurt timp şi a declarat că la 15-20 metri adâncime a văzut bule de aer, presupunând că cei doi stăteau într-un palier pentru decompresie, aşa cum se obişnuieşte pentru revenirea la suprafaţă.

Scafandrii sunt profesionişti

Acelaşi lucru l-a spus şi celălalt scafandru care a coboarât ulterior. Pentru că marea se montase deja, Jorj Unciulean

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

CCR a decis că declarațiile de avere și de interese nu trebuie să mai includă bunurile și veniturile soților și copiilor

Libertatea acum 2 ore
Funcționarii publici nu trebuie să mai treacă bunurile și veniturile soților și copiilor în declarația de avere. Decizia a fost luată de CCR. Aceștia au declarat neconstituțional și articolul privind publicarea declarației de avere.

ANI, avertisment dur despre decizia CCR: Anulează caracterul public al declarațiilor de avere și poate încălca toate angajamentele asumate de România la nivel internațional în ultimii 20 de ani

HotNews acum 38 minute
Agenția Națională de Integritatea consideră că decizia Curţii Constiţionale (CCR) de joi, prin care este declarată neconstituționalitatea unor articole din legea ANI „anulează caracterul public al declarațiilor de avere și de interese” și „poate înc

UPDATE - Gimnastică: Performanţă mare reuşită de Ana Bărbosu la Europenele de la Leipzig - bronz la individual compus. Revenire impresionantă la ultima rotaţie. Este prima clasare pentru România pe podiumul continental în această probă după 12 ani

News.ro acum 52 minute
Gimnasta Ana Bărbosu a câştigat, joi, medalia de bronz la individual compus la Campionatul European de la Leipzig. Denisa Golgotă a încheiat concursul pe locul 7. Pentru România este prima clasare pe podiumul continental la individual compus după 12

Sorin Grindeanu: Intrarea în Coaliția de guvernare cu dreapta, un pas greșit

Gandul acum o ora
Sorin Grindeanu afirmă că a fost unul dintre social-democrații care au militat pentru coaliția de guvernare alături de liberali, în al doilea mandat al lui Klaus Iohannis, datorită situației economice și pandemiei. Dar, acum, la „Ai aflat! Cu Ionuț

Sorin Grindeanu, despre METROUL de la Cluj: „Nu există pericol de pierderi de finanțări/ Eu știu că se lucrează, dar nu e în gestiunea noastră”

Gandul acum o ora
Sorin Grindeanu a afirmat că Ministerul Transporturilor are aproximativ un sfert din totalul fondurilor prin PNRR, însemnând 7,2-7,3 miliarde de euro. Întrebat despre metroul de la Cluj, ministrul interimar a declarat că: „Eu știu că se lucrează, da

Cum vor arăta facturile românilor de la 1 iulie? Sebastian Burduja a făcut anunțul

Mediafax acum o ora
Românii se tem că, de la 1 iulie, vor plăti mai mult la utilități. Ca raspuns la toate știrile false care au circulat în ultima perioadă, Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, i-a liniștit pe români, asigurându-i că după 1 iulie, facturile nu vor „

Gigi Becali jubilează, după transferul lui Denis Alibec la FCSB: „Ne duce în Liga Campionilor”

Gazeta Sporturilor acum 15 minute
Gigi Becali (65 de ani), patronul de la , a confirmat că (34) este „bomba” pe care anunțase că o va da în această vară pe piața transferurilor.

Digul construit în subteran în Salina Praid a cedat din cauza inundaţiilor! Ce spune Salrom

Ziua Constanta acum 5 ore
Societatea Națională a Sării SA anunță cedarea digului construit în subteranul, ca urmare a fenomenelor hidrometeorologice. ”Aşa cum am informat şi în comunicatele anterioare, pe fondul precipitaţiilor abundente produse în întreaga ţară, la Salina P

Un lider PNL, ironic după decizia CCR: „Ani de zile legea privind declarațiile de avere a fost constituțională și acum nu mai este”

Adevarul acum 34 minute
Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte PNL, a ironizat joi decizia Curții Constituționale a României, potrivit căreia declarațiile de avere și de interese nu mai trebuie să includă bunurile și veniturilor soților și copiilor.

Mesajul lui Friedrich Merz către J. D. Vance: Europa este pregătită să LUPTE, dacă este necesar, pentru valorile sale fundamentale

Gandul acum o ora
Cancelarul german Friedrich Merz a declarat joi că Europa este pregătită să lupte, dacă este necesar, pentru valorile sale fundamentale de libertate și democrație, într-o replică la criticile repetate ale Administrației Trump la adresa Uniunii Europ

Vremea

București
acum

21°
joi

14°/25°
vin.

14°/19°
sâm.

13°/23°
dum.

15°/26°
Iasi
acum

20°
joi

13°/21°
vin.

13°/18°
sâm.

10°/22°
dum.

13°/24°
Constanta
acum

22°
joi

14°/24°
vin.

15°/19°
sâm.

14°/21°
dum.

15°/20°
Cluj-Napoca
acum

15°
joi

12°/17°
vin.

11°/17°
sâm.

9°/20°
dum.

12°/23°
Timisoara
acum

16°
joi

14°/18°
vin.

12°/21°
sâm.

10°/23°
dum.

13°/26°