Un băimărean are în curtea interioară a blocului 83 de porumbei voiajori, care valoarează aproape 100.000 de euro. Ioan Suciu (69 de ani) şi-a amenajat în urmă cu 37 de ani o crescătorie de porumbei chiar în curtea blocului în care locuieşte, de pe strada Barbu Delavrancea din Baia Mare.
Mini-crescătoria de porumbei voiajori a fost amenajată printre blocurile de pe strada Barbu Delavrancea. Aici, Ioan Suciu (69 de ani) a construit din lemn o volieră pentru porumbei de toată frumuseţea. Ioan Suciu este pasionat de porumbei de când se ştie. „Primii porumbei i-am avut pe la 7 ani. Pe urmă, fascinat fiind de aceste păsări, am început să le studiez. Am aflat despre porumbeii voiajori şi nu m-am lăsat până nu mi-am cumpărat şi eu o pereche", explică fostul sudor. „La bloc, m-am mutat acum 37 de ani. Aici, era o mlaştină. Am betonat şi am amenajat spaţiul cum am putut mai bine şi am adus primii 14 porumbei voiajori", continuă Suciu. El stă pe strada Barbu Delavrancea din Baia Mare.
„De mi-i fură careva, se întorc!"
Potrivit crescătorului de porumbei voiajori, un astfel de exemplar ajunge la preţuri cuprinse între 800 şi 1.200 de euro. „Porumbeii voiajori sunt de două feluri: de cursă lungă - aceştia pot să facă chiar şi 1.000 de kilometri într-o singură zi - şi de viteză. Cei de viteză sunt mai mărunţei, costă aproximativ 800 de euro. Cei de cursă lungă, în funcţie de performanţă şi frumuseţea penajului, ajung şi la 1.200 de euro", explică pensionarul. Ioan Suciu are, în prezent, în crescătoria pe care a amenajat-o 83 de porumbei. „Nu mă tem să spun câţi porumbei am şi cât valorează ei. Chiar dacă mi-i fură cineva, ei se întorc", glumeşte pensionarul. În ultimii ani, Ioan Suciu a câştigat mai multe concursuri internaţionale. „S-au întors porumbeii mei şi din Budapesta, şi din Viena. Sunt păsări mici, dar deştepte. Aşa i-a creat Dumnezeu: îşi cun