Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Kiss FM, cel mai ascultat radio pe timp de vară

Publicat in Adevarul, luni 20 septembrie 2010 ·

Potrivit datelor oferite de Asociaţia pentru Radio Audienţă (ARA), postul Cârcotaşilor este cel mai ascultat din ţară, iar Radio ZU este lider în Capitală. Ierarhia posturilor de radio cu cea mai mare audienţă a rămas aproape neschimbată faţă de valul de primăvară.

Kiss FM s-a clasat pe prima poziţie în ceea ce priveşte audienţa medie zilnică înregistrată în oraşele din întreaga ţară, cu 1,4 milioane de ascultători în perioada 10 mai - 15 august 2010. În acelaşi interval, pe locul secund s-a clasat postul public Radio România Actualităţi (RRA), cu 1.126.900 de ascultători.

Al treilea din clasament este Radio ZU, cu 1.115.600 de ascultători. Faţă de valul de măsurători din primăvară (11 ianuarie - 2 mai), când doar trei radiouri se puteau lăuda cu peste un milion de ascultători, în această vară încă un post a depăşit pragul - Europa FM a fost ascultat de 1.104.300 de persoane pe zi. În total, audienţa radio în sezonul estival a ajuns la nivelul de 5,86 milioane de ascultători, în medie, pe zi.

Totuşi, la capitolul cotă de piaţă, care arată cât timp au petrecut ascultătorii urmărind un post de radio, Europa FM, care a avut 13,1%, a depăşit Radio ZU, clasat pe locul al patrulea, care a avut o cotă de piaţă de 11,4%. Kiss FM a avut şi cea mai mare cotă de piaţă: 14,7%, iar RRA s-a clasat şi aici pe locul secund, cu o cotă de piaţă de 14,2%.

Au crescut pe timp de vară

Singura modificare din clasamentul primelor zece radiouri din oraşe este că InfoPro, pe poziţia a noua în valul de primăvară, a fost depăşit în perioada 10 mai - 15 august de Antena Satelor, care fusese clasat pe locul al zecelea în perioada anterioară. Audienţa a scăzut însă pentru amândouă posturile. InfoPro a ajuns de la 201.000 de ascultători la 189.000, în timp ce Antena Satelor a picat de la 197.300 de ascultători la 191.200.

Faţă de primul val d

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Charalambous s-a convins după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Va avea mai multe minute în acest sezon”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Elias Charalambous (44 de ani), tehnicianul campioanei României, a oferit prima reacție după câștigarea Supercupei României. Despre Ștefănescu am spus în sezonul trecut că nu am fost destul de corecți față de el. Sper că va avea mai multe minute î

Gigi Becali exclamă, după Supercupa României: „Nu am avut de când sunt eu în fotbal așa jucător”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Juri Cisotti, mijlocașul ofensiv al campioanei din Liga 1. Echipa începe cu Cisotti, Olaru și Șut. Și cu Ngezana” Gigi Becali, patron FCSB

Mii de persoane au participat la marşul Pride din Iaşi. O femeie a aruncat cu agheasmă, iar un bărbat le-a strigat „aici e România, suntem ortodocşi”

HotNews acum o ora
Câteva mii de persoane au participat sâmbătă la marşul Iaşi Pride, eveniment dedicat comunităţii LGBTQ+. Participanţii s-au adunat în faţa Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, apoi au pornit în marş pe străzile centrale ale Iaşiului, scrie News.ro.

VIDEO Controversatul artist naţionalist croat care a strâns un mare număr de fani la un concert în Zagreb. Cântăreţul este interzis în mai multe ţări europene

HotNews acum o ora
Zeci de mii de oameni s-au adunat sâmbătă la Zagreb pentru a participa la un concert al unui controversat cântăreţ rock naţionalist croat, Marko Perkovic „Thompson”, care a fost anunţat ca fiind cel mai mare concert cu plată din lume. Poliţia a decl

Cabană mistuită de foc, în zona Plaiul Foii - Zărnești

Adevarul acum 2 ore
O cabană din zona montană Plaiul Foii - Zărnești, județul Brașov, a fost cuprinsă de un incendiu puternic sâmbătă seară. Acţiunea de stingerea a focului este în desfăşurare.

Ministrul Sănătăţii: Începând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

News.ro acum 45 minute
Ministrul SănătăţiiAleandru Rogobete afirmă că, îcepând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum 2 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

FOTO Probleme pentru Florin Tănase » S-a accidentat înainte de FCSB - CFR Cluj

Gazeta Sporturilor acum 4 ore
Florin Tănase, mijlocașul ofensiv de la FCSB, a suferit o problemă medicală la gleznă înainte de FCSB: Rezerve: CFR Cluj: Rezerve:

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Wimbledon

Ziarul Financiar acum 2 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile probei feminine de dublu de la Wimbledon, câştigând o sumă imensă.Făcând pereche cu jucătoarea rusă Anna Kalinskaya, Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Wimbledon, urmând să p

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 10 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

Vremea

București
acum

24°
dum.

20°/37°
lun.

24°/39°
mar.

23°/38°
mie.

20°/35°
Iasi
acum

21°
dum.

20°/35°
lun.

18°/38°
mar.

20°/38°
mie.

18°/31°
Constanta
acum

21°
dum.

19°/32°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
mie.

22°/28°
Cluj-Napoca
acum

20°
dum.

18°/33°
lun.

19°/37°
mar.

17°/35°
mie.

14°/18°
Timisoara
acum

21°
dum.

18°/39°
lun.

20°/39°
mar.

18°/39°
mie.

13°/19°