Inţelept şi modest, inteligent şi onest, Ovidiu Ioaniţoaia reuşeşte de fiecare dată să captiveze interlocutorii, fie că discută cu iubitorii de sport, fie că discută cu doi colegi de breaslă mai tineri. A văzut 129 de ţări şi spune că nu ar fi putut face decât presă pentru că, pur şi simplu, nu ştie să facă altceva. "Nea Ovi" a acordat un interviu în exclusivitate pentru Libertatea.ro în care a vorbit despre presa modernă şi mondenă, fotbalul românesc dar şi personaje precum Bianca Drăguşanu şi Simona Senzual.
Libertatea.ro: Domnule Ioaniţoaia, nu aţi obosit să practicaţi această profesie? Nu v-a venit niciodată să vă lăsaţi?
Nu mă pot lăsa pentru că îmi trăiesc ambii părinţi, care au nişte pensii de nimic, şi pentru că încă mai am nevoie de bani.
Cum percepeţi această criză economică teribilă din punctul de vedere al presei?
E logic că lucrurile merg rău pentru presă atâta vreme cât din cauza incapacităţii economice, bugetul de publicitate a scăzut în mod dramatic, cu 60 % de la an la an iar ziarele o duc tot mai greu. Acum se mai aude o prostie, cum că ar urma ca ziarele să fie supravegheate de CNA. Nu mă pot pronunţa până nu văd proiectul de lege dar nu înţeleg de ce i-ar mai trebui un stăpân presei scrise. Presa, în mod logic, are propriul ei control, care dacă nu funcţionează, te duce în jos. Să găseşti încă un căpăstru pentru presă mi se pare o aiureală. Ca şi povestea cu drepturile de autor, o altă aiureală.
"Nu mi se pare în regulă că primul care decontează problemele economice este cetăţeanul"
Despre aceste politici de austeritate ce credeţi?
Ţara o duce greu, sunt de acord că trebuie făcute sacrificii. Dar primii care trebuie să răspundă sunt guvernanţii pentru că ei sunt cei care au dus ţara până în pragul falimentului. Nu noi cetăţenii suntem vinovaţi. Noi suntem numai efectul, cauza e în altă parte. Primul ca