Mesajul a fost trimis. Multumesc!

INCREDIBIL: Comuna Brânceni – casa şi minora căsătorită. Nunta se face de la 12 ani!

Publicat in Adevarul, joi 7 octombrie 2010 · ·

Tradiţiile ţigăneşti din localitatea teleormăneană sunt la fel de actuale ca acum 100 de ani. Fetele de 9 ani sunt logodite cu băieţi de aceeaşi vîrstă, iar până la 13 ani sunt deja măritate şi se pregătesc să facă copii. În fiecare dintre cele 50 de familii de ţigani din Brânceni există cel puţin o minoră căsătorită.

Niciunul dintre copii nu merge la şcoală pentru că, după datina ţigănească, alta e menirea lor pe lume. Fetiţele sunt destinate măritişului şi procreării, iar băieţii sunt cei care trebuie să se descurce pentru a-şi întreţine familiile formate la vârsta adolescenţei. Căsătoriile sunt antamate de părinţi, într-o primă fază prin logodnă, şi mai apoi printr-o nuntă, fără popas la starea civilă. „Eu mi-am măritat fata la 11 ani, acum doi ani. Am ales băiatul, m-am uitat să fie frumos, să fie bogat ca să aibă ce să îi dea să mănânce şi să îi placă şi ei. Am mâncat un viţel la logodnă şi am băut navete de bere şi apoi, la un an, am făcut nuntă de n-a văzut satul“, povesteşte Mădălina Radu, o ţigancă de 30 de ani care are 5 copii. Şi ea s-a măritat la 12 ani şi a avut primul copil la 14 ani, aşa că, acum, la 30 de ani aşteaptă nepoţi.

Comunitatea de rromi din Brânceni se pregăteşte de nuntă peste două săptămâni. Ramona R. (12 ani) se va căsători cu Ionuţ (14 ani), un băiat din Scrioaştea. Părinţii i-au găsit alesul, iar fata spune că şi ea l-a plăcut, deşi nu l-a văzut decât de patru ori.

Roxana Mădălina R. are 9 ani şi s-a logodit recent cu unul din băieţii Cameliei Radu, soacra Lenuţei, fetiţa de 12 ani care a născut recent la Alexandria. „La anu facem nuntă!“, a decretat deja soacra.

Protecţia Copilului nu poate interveni

Primarul comunei Brânceni, Dumitru Neagu, spune că nu are ce să facă şi că, atâta vreme cât ţiganii sunt paşnici şi nu deranjează pe nimeni, nu e treaba autorităţilor să intervină. „Ei sunt nomazi, au fos

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 3 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 2 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 2 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 2 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 2 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 11 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

26°
mar.

23°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

23°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

26°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°