eat pray love, pentru cine nu ştie, e titlul unui bestseller şi, mai nou, al unui film cu Julia Roberts şi Javier Bardem. Recunosc cinstit că am abandonat cartea după cateva pagini (să mă ierţi, Sorina!) şi eforturi eşuate de a încerca să aflu ce anume a facut-o să fie bestseller. Încă am doar o vagă bănuială.
Una caldă şi-una rece
Pe principiul “să vedem mai bine filmul” (!), am acceptat invitaţia de la Sana & Co., în sala cochetă şi cu un super catering. Hai, că “frigărui” cu mozzarela si roşii cherry am mai văzut, dar desertul cu bezea, crema cu vanilie şi fructe acrişoare era… belea! După un moment artistic pe care l-am ratat parţial din cauză că eram preocupată să găsesc o pilulă pentru măsea, hai în sală.
Fotolii spaţioase, ajustabile, loc suficient pentru picioare, ce mai!, VIP. Da’ frig. Frig, nene, de ne-am zgribulit instant. Frig a fost la Cinema City şi dăţile trecute, cred că au o politică de îngheţare a clientului, naiba ştie de ce, nu-mi explic de ce insistă cu gerul în timp ce nenii ăia care stau popândău în sală încearcă să te convingă că nu e frig, de fapt. Ba e! Şi nu s-a schimbat nimic nici atunci când am sesizat acest aspect celor de la sală. Cică au regulamente. Problema e că regulamentele nu erau îmblănite – aşa că n-au ajutat cu nimic!
Acţiune! Sau vorba vine..
Nimic de spus, Julia e drăguţă, e talentată, dar aici mi-a părut că joacă mai degrabă un rol în loc “să fie” personajul. Cadrele sunt foarte bine alese, o nebunie de culori şi senzaţii ce pot trece dincolo de ecran (mai puţin temperatura, din păcate) iar pelicula are şi o coloana sonoră pe măsură.
Pe scurt, acţiunea e cam aşa: Liz e o americancă pe care o apucă un fel de pandalii şi se simte nefericită gen “Viaţa mea nu prea are sens. Ce fac? Cine sunt? Ce vreau?”. Divorţează, apoi se cuplează iar, dar tot nu se regăseşte, aşa că se decide să sc