O adolescentă de 13 ani din Sighetu Marmaţiei a născut la Maternitatea din Baia Mare un băieţel de 3,2 kilograme perfect sănătos. Este al doilea caz înregistrat în acest an în judeţul Maramureş de mamă care aduce un copil pe lume la numai 13 ani.
În timp ce alte fete de vârsta ei încă n-au dat deoparte păpuşile, Amalia G., de numai 13 ani, din Sighetu Marmaţiei, a devenit mamă. În 20 octombrie, adolescenta a adus pe lume, prin cezariană, un băieţel de 3.200 de grame perfect sănătos, căruia i-a pus numele Cătălin Bogdan. „Pacienta a fost adusă de la Sigeht la Spitalul Judeţean de Urgenţă cu sarcină la termen, respectiv 41 de săptămâni, pentru că prezenta risc matern prin vârstă“, susţine Gheorghe Hidecguti, şeful secţiei de Ginecologie a Spitalului „Dr. Constantin Opriş“ din Baia Mare. „S-a intervenit de urgenţă prin cezariană, pentru a elimina orice posibil risc, atâta pentru mamă, cât şi pentru făt“, a adăugat Hidecguti.
Povestea lor de dragoste
Amalia l-a cunoscut pe Cătălin, tatăl pruncului ei, de 22 de ani, în urmă cu un an şi jumătate. „Ne-am cunoascut la noi pe stradă, pentru că locuim destul de aproape“, a explicat tânăra mamă. Povestea lor de dragoste s-a consumat sub ochii îngăduitori ai părinţilor fetei şi a celor cinci fraţi mai mari decât ea. A ştiut că este însărcinată din prima lună. „În februarie am făcut testul de sarcină. A ieşit pozitiv“, a mai spus adolescenta. Spune că vrea să-şi ia băieţelul acasă şi să-l crească împreună cu partenerul ei cu care spune că locuieşte deja împreună de când a aflat de sarcină. „M-au întrebat dacă-l las la «Centrul Maternal». Le-am spus că nu pot face asta. Îmi iau băiatul acasă, pentru că am cu ce să-l cresc“, susţine tânăra mamă. Cu toate că adolescenta susţine că un preot din Sighetu Marmaţiei i-ar fi cununat religios, reprezentanţii Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului (E