Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Victima iubitei lui Mazăre jr s-a întors la muncă

Publicat in Adevarul, vineri 22 octombrie 2010 ·

Gheorghe Chioaru (71 de ani), preşedintele Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor „Omenia", şi-a reluat ieri activitatea, la două luni după ce a fost lovit în plin de o tânără şoferiţă din Constanţa. Bărbatului i-a fost zdrobit piciorul stâng, iar medicii au fost nevoiţi să i-l amputeze.

„Unii pensionari m-au pupat, m-au luat în braţe şi m-au încurajat. Abia aşteptam să le fiu din nou alături prietenilor mei de aici pentru că au mare nevoie de mine, săracii", ne-a spus entuziasmat Chioaru.

Accidentul nu l-a dărâmat psihic. Dimpotrivă, l-a ambiţionat: şi-a reorganizat apartamentul astfel încât să se poată descurca şi de unul singur, nu doar cu ajutorul soţiei şi, mai mult, s-a reapucat de sport. În fiecare dimineaţă, bătrânul face 30 de minute de gimnastică, în ciuda faptului că durerile din bontul piciorului amputat încă îl macină.

Se deplasează greoi, ajutat de un cadru, dar în maximum o lună va putea călca şi cu piciorul stâng, pentru că o fundaţie din Capitală, impresionată de cazul lui, a decis să-i doneze o proteză în valoare de 15.000 de euro. „Nu frica învinge handicapul, ci curajul de a trăi!", a ţinut să mai spună el.

Ancheta continuă

Viaţa sa s-a schimbat la 180 de grade după ce a fost lăsat invalid de Anastasia Tănase, prietena fiului primarului Constanţei Radu Mazăre.

„Anastasia Tănase este cercetată pentru vătămare corporală din culpă. Cei doi conducători auto implicaţi în acest caz şi trei dintre martori au fost audiaţi", a spus procurorul Matei Dragomir din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa.

"Abia aşteptam să le fiu din nou alături prietenilor mei de aici pentru că au mare nevoie de mine."

Gheorghe Chioaru

preşedinte CAR „Omenia"

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 6 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 6 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 6 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

21°
mar.

21°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°