UDMR poate lua în calcul ieşirea de la guvernare dacă se constată că actuala Coaliţie nu mai funcţionează ori dacă partenerii de guvernare afirmă că anumite obiective din program, inclusiv adoptarea legii educaţiei, nu mai sunt valabile, a declarat, miercuri, liderul UDMR, vicepremierul Marko Bela.
Vădit iritat de "verdictul" Curţii Constituţionale în ceea ce priveşte angajarea răspunderii Executivului pe legea educaţiei, senatorul a nuanţat poziţia Uniunii, adăugând că, în acest moment, nu se pune problema unei decizii privind ieşirea de la guvernare, dar că a convocat Consiliul Permanent al UDMR şi va discuta şi cu preşedinţii organizaţiilor teritoriale pentru a analiza situaţia. "Întrebarea nu este dacă ieşim sau nu de la guvernare, ci dacă este posibil să se meargă mai departe cu legea educaţiei şi cu lărgirea drepturilor minorităţilor şi dacă această coaliţie reuşeşte să reafirme şi întărească solidaritatea şi coeziunea", a spus Marko.
Iritat de atitudinea lui Hărdău
Vicepremierul a mai spus, miercuri, că nu reproşează opoziţiei modul în care s-a raportat în dezbaterea legii educaţiei, inclusiv în Senat, deoarece coaliţia majoritară avea obligaţia să susţină proiectele Guvernului, şi că nu poate accepta ca membri ai PD-L să aplaude decizia Curţii "Deci, dacă s-a tergiversat pe mai multe luni de zile dezbaterea şi adoptarea acestui proiect de lege, acest lucru nu este vina opoziţiei, ci este slăbiciunea Coaliţiei guvernamentale, slăbiciunea colegilor din Senat. Eu însumi sunt senator şi îmi permit să-mi critic colegii, inclusiv pe acei colegi din Coaliţie, dintre care unii în acest moment aplaudă decizia Curţii Constituţionale, ceea ce eu nu înţeleg. Inclusiv preşedintele Comisiei de Învăţământ din Senat (aplaudă decizia CCR- n.r.). Şi nu numai că nu înţeleg, nu accept o astfel de abordare sau o astfel de atitudine din partea Coaliţiei