• Filosoful Andrei Cornea a devenit, în ultimele zile, inamicul public numărul 1, după ce i-a adus o serie de critici lui Adrian Păunescu, chiar în ziua înmormântării acestuia. Persoanele publice, politicienii şi fanii "de rând" ai poetului i-au răspuns violent.
"Eu ştiu că se spune despre morţi numai de bine. Dar aşa cum politicienii şi persoanele publice nu au dreptul la intimitate, nu au dreptul nici la intimitatea morţii". Andrei Cornea a explicat, luni, pentru gândul, de ce şi-a permis să nu-l "iubească" pe Adrian Păunescu în ziua când unele posturi de televiziune îl plângeau pe poet şi-i aruncau flori din elicopter: "Două zile şi jumătate m-am sufocat, pe televiziuni erau numai elogii la adresa lui Adrian Păunescu".
În emisiunea difuzată duminică la postul public de televiziune, filozoful Andrei Cornea l-a criticat pe Adrian Păunescu, despre care a spus că a fost "un poet mediocru" şi "un geniu de manipulator de mase" care a "instituit cultul conducătorului".
În scurt timp, Cornea a devenit inamicul public numărul 1, fiind atacat virulent atât de persoanele publice, cât şi de fanii de rând ai poetului. Cel mai dur s-a dovedit preşedintele PSD, Victor Ponta, care a spus că senatorii partidului pe care îl conduce vor cere audierea conducerii TVR.
• Ponta acuză postul public de televiziune că "nu a transmis momentul înmormântării lui Adrian Păunescu", că "a aranjat o emisiune de denigrare a memoriei acestuia" şi că a dat dovadă de o atitudine "profund nedemocratică şi antiromânească". "Dacă la moţiunea de cenzură numai discursurile primului-ministru şi celor de la putere au fost date, probabil că TVR nu consideră important şi nici democratic să transmită poziţia partidelor care nu sunt la putere, a PSD şi a PNL, faptul că ieri (duminică - n.r.) TVR nu numai că nu a transmis momentul înmormântării lui Adrian Păunescu, ci dimpotrivă, a aranj