Doi doctori acuzaţi că ar fi mutilat pe viaţă o pacientă, tâindu-i un sân, au fost găsiţi vinovaţi de comisia de malpraxis a DSPJ Constanţa, dar profesează în continuare. Colegii de breaslă spun că au acţionat fără greşeală.
Comisia de malpraxis din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Judeţeană Constanţa (DSPJ) a decis că doi medici, Octavian Unc şi Dana Pleş, se fac vinovaţi în cazul unei paciente din Lazu diagnosticate, în mod eronat, cu cancer la sânul stâng. Maria Tusă (44 de ani) a fost operată în urmă cu doi ani, după ce a fost investigată din punct de vedere medical de către şeful secţiei Oncologie, dr. Dana Pleş.
Dr. Unc spune că pentru el este o situaţie stranie. În acelaşi timp, medicul se arată intrigat de decizia comisiei de malpraxis, menţionând că aceasta este neargumentată. Drept urmare, el şi-a angajat o echipă de avocaţi care să monitorizeze şi să reacţioneze la orice vorbe, decizii sau acuze la adresa lui şi care îi pot afecta imaginea de chirurg. „Nu sunt vinovat de nimic. N-am făcut altceva decât să respect protocolul în astfel de cazuri. Am 20 de ani de experienţă şi peste 200 de cazuri de cancer operate, fără reproşuri", a precizat el. Acesta este şi motivul pentru care contestă decizia comisiei de malpraxis în instanţă. De partea lui este şi fostul şef al Secţiei Chirurgie din cadrul SCJU, prof. univ. dr. Vasile Sârbu, care este de părere că operaţia respectivă a fost ireproşabilă şi că gesturile colegului său chirurg nu au nici un semn de malpraxis. „Sunt sigur că dr. Unc a operat corect. Am încredere în tehnica lui", a arătat el. Oricum, a mai spus Sârbu, probele sunt ţinute la dosar 10 ani, motiv pentru care s-a cerut reanalizarea cazului.
Medicii profesează în continuare
Deşi comisia a dat verdictul, medicilor nu li se va ridica dreptul de liberă practică. „Nu le putem suspenda dreptul de liberă practică, dar pacie