Încrâncenare. Mihai Costea (stânga în duelul aerian) și Dragoș Grigore s-au luptat pe viață și pe moarte pentru fiecare balon, dar la final s-au bucurat doar "câinii"Atmosfera pașnică dintre "câini" și "lei" nu a durat decât până la primul fluier al lui Robert Dumitru. "Fălcosul" a vrut să-i sufoce din start pe oltenii lui Pițurcă și a fost aproape de a-și îndeplini obiectivul la ocaziile uriașe ale lui Alexe și Ganea, care au fost blocați providențial de Stanca. După o primă jumătate de oră în care "Satana" Piți a stat ca pe ace în spațiul tehnic din fața băncii sale de rezerve, Craiova a reușit să-l calmeze printr-un contraatac perfect, finalizat cu gol de Dina, scăpat din marcaj de visătorul Diabate.
La pauză, "Fălcosul" a mutat inspirat, trimițându-l pe teren pe Cătălin Munteanu în locul ștersului Alexe. "Câinii" au început să preseze, iar "Cap de Zmeu" și-a pus la contribuție... capul, egalând spectaculos în minutul 67. După trei minute s-a petrecut o fază extrem de controversată: Ganea a trecut mingea pe lângă Dilevski, australianul a intrat periculos cu talpa înainte spre gleznele atacantului, care a căzut ca secerat. Centralul Robert Dumitru i-a dat "juvetului" corect al doilea galben și l-a trimis la cabine, spre furia oficialilor craioveni, care au văzut că Dilevski nu l-a atins pe "câine".
La scurt timp, același Robert Dumitru restabilește egalitatea numerică după o fază cel puțin la fel de ciudată, acordându-i două galbene în câteva secunde lui Ganea, pentru un fault și pentru proteste. S-a ajuns apoi la prelungiri. Ritmul a scăzut simțitor din cauza oboselii, contraatacul devenind singura armă a celor două echipe. Niciuna nu a reușit să dea lovitura decisivă și s-a trecut la penalty-uri. Acolo, Dolha a fost eroul lui Dinamo, parând șuturile tinerilor Găman și Mihai Costea și aducându-le colegilor săi extazul calificării în semifinale. @N