Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Valeriu Tabără, a declarat miercuri, la deschiderea expoziţiei INDAGRA, că produsele agroalimentare româneşti sunt excesiv de scumpe şi că există foarte multe lucruri de făcut, dincolo de ce înseamnă sursele financiare.
„În opinia mea, produsele agroalimentare româneşti sunt excesiv de scumpe pentru ceea ce înseamnă ofertă. Şi acest lucru este din cauza acelor extrem de întortocheate căi care pornesc de la producătorul de materie primă până la produsul final pe raft. Probabil că vom avea extrem de mult de lucrat ca să ajungem într-un sistem de normalitate, acolo unde nu se distorsionează preţurile, acolo unde producătorul agricol, chiar dacă este finanţat, trebuia să ajute la o capitalizare, la o putere de a participa la o competiţie reală, la una neartificiată de subvenţii sau de un anumit tip de protecţie care nu mai poate fi făcută. Dar ceea ce avem construit de foarte mulţi ani este un sistem care artificializează această relaţie“, a spus Valeriu Tabără.
„Nu o să putem băga la nesfârşit mâna în buzunarul românilor“
Potrivit ministrului, rezolvarea acestor chestiuni nu se face doar de administraţia centrală sau locală, de Ministerul Agriculturii, Direcţia Agricolă ori de celelalte instituţii.
„Problema eliminării elementului speculativ în sectorul agroalimentar românesc vine şi din partea partenerilor noştri. Şi este în favoarea lor. Intrarea într-un sistem deschis de fiscalitate ne este favorabilă nouă, pentru că ne protejează. Avem acum producători care au acumulat astă-vară grâu şi cărora le este greu să iasă în piaţă pentru că uneori lipsesc probabil documentele de provenienţă ale acelor acumulări de grâu. Dar este o problemă care ne aparţine nouă tuturor. Şi acest lucru va trebui să îl rezolvăm dacă vreţi să intrăm într-o normalitate. Pentru că, stimaţi colegi, nu o să pu