Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ce-a mai ramas din orasele siberiene din vremea URSS (Galerie foto)

Publicat in Ziare.com, sâmbătă 13 noiembrie 2010 ·

Epoca nu demult apusa a imperiului sovietic a lasat traume, rani adanci, iar perioada care a urmat nu a facut decat sa le adanceasca.

Din orasele asa-zis infloritoare, in locuri imposibile, industrializate in apogeul comunismului, n-au mai ramas decat niste umbre sinistre, niste orase-fantoma, in care te si miri cu isi duce traiul mana de oameni ce a ramas.

De aceea ideea siteului Dark Roasted Blend, de a le prezenta in preajma Halloween-ului, nici macar nu e fortata, oricat de stupida ar parea la prima vedere.

Niciun costum din lume, oricat de inspaimantator, nu ar speria, terifia, chiar ingrozi precum o pot face niste simple instantanee din orasul siberian Norilsk.

In acest oras din "Estul Salbatic" speranta de viata e de numai 46 - 48 de ani.

Nici nu e de mirare, daca tinem cont de faptul ca temperatura de minus 10 grade Celsius este limita de sus, facand oamenii sa iasa din casa pentru a se bucura de soare.

Orasul este construit pe permafrost (strat de sol inghetat permanent), drept urmare cladirile cenusii se deterioreaza rapid, solul fiind foarte instabil, majoritatea fiind oricum in curs de prabusire.

Construit de condamnati si prizonieri (multi sfarsind in timpul lucrarilor), Norilskul este atat de poluat incat este comparabil cu cele mai industrializate orase din China. Oficial, este unul dintre cele mai poluate 10 orase din lume.

Nu exista oameni fara adapost pentru simplul motiv ca nimeni nu poate supravietui la temperaturi de minus 56 de grade Celsius. Vantul bate uneori si cu peste 25 de metri pe secunda.

Padurile din imprejurimile orasului par desprinse din filmele de groaza, copacii luand foc in mod spont

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum o ora
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 2 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 2 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 3 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 5 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Premierul Ilie Bolojan: Nu mai puteam continua în felul acesta cu cascada de sporuri care se aplicau unele peste altele / La Ministerul Fondurilor Europene sporurile ajunseseră la 110%

News.ro acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan susţine că Guvernul a reuşit plafonarea unor sporuri care se aplicau în cascadă, el dând ca exemplu situaţia de la Ministerul Fondurilor Europene, unde în unele cazuri sporurile au ajuns la 110 la sută. ”Avem câteva ministere,

Bărbat de 49 de ani, căzut de la etajul 3 al unui bloc din Timișoara

Press Alert acum 34 minute
Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital marți dimineața, după ce a căzut de la etajul 3 al unui imobil situat pe strada Mioriței din Timișoara, în Complexul Studențesc. Polițiștii Secției 2 Urbane au fost alertați în

Vremea

București
acum

30°
mar.

21°/37°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/36°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
Constanta
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

17°/36°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
Timisoara
acum

18°
mar.

17°/32°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°