Hoţii au dat în noaptea de sâmbătă spre duminică două lovituri trase la indigo, furând aproape 100.000 de lei. Unul din jafuri a avut loc la o fermă agricolă din Topolovăţu Mare, iar cel de-al doilea la sediul unei firme din Timişoara. Hoţii nu au fost încă prinşi.
Poliţiştii nu mai sperie pe nimeni, pierzându-şi autoritatea în faţa infractorilor. Hoţii nu mai au nicio teamă şi dau lovitură după lovitură. Numai în noaptea de sâmbătă spre duminică au avut loc două jafuri mari, furându-se aproape 100.000 de lei. Prima dată a fost dată alarma la ferma din Topolovăţu Mare. Muncitorii au găsit au intrat în containerul în care erau şi birouri şi au constatat că geamul a fost spart şi dintr-un seif s-au furat aproximativ 60.000 de lei.
„Zona nu era suprevegheată video. Este angajat paznic, dar acesta susţine că nu a văzut şi auzit nimic”, a spus purtătorul de cuvânt al Poliţiei Timiş, Marinela Hotico. Poliţiştii au dus la faţa locului şi un câine specializat pentru a lua urma hoţilor, dar după ce a mirosit, câinele s-a oprit în drum, semn că hoţii au fugit cu o maşină. Oamenii legii au bănuiala că infractorii au acţionat la pont. „Cercetările continuă pentru a stabili cine au fost autorii”, a mai spus Marinela Hotico.
Pe urmele hoţilor
Cea de-a doua alertă a fost dată tot sâmbătă noaptea în Timişoara. Administratorul unei firme i-a anunţat pe poliţişti că la sediul firmei sale din zona Ion Ionescu de la Brad a avut loc o spargere. „Hoţii au tăiat grilajul de la geam, au pătruns în birou şi au furat mai multe bunuri, calculatoare, dar şi o sumă de bani aflată într-un seif”, au spus surse din rândul Poliţiei.
Potrivit primelor date, suma furată se ridică la aproximativ 40.000 de lei, dar prejudiciul nu a fost stabilit cu exactitate. Ca şi la Topolovăţu Mare, firma nu avea camere video, dar avea un paznic ce susţine că nu a auzit nimic. Poli