Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Unii dintre cei mai grei oameni din conducerea Petrom pleacă

Publicat in Ziarul Financiar, joi 25 noiembrie 2010 ·

Reinhard Pichler, directorul financiar (CFO), şi Gerald Kappes, responsabil pentru activitatea de gaze şi energie, părăsesc Petrom, cea mai mare companie locală, în locul lor fiind numiţi alţi manageri care-şi vor începe mandatul de la 1 ianuarie 2011.

Schimbările din cadrul companiei au loc în contextul în care de anul viitor întreg grupul OMV, acţionarul majoritar al Petrom, va avea un nou CEO, Wolfgang Ruttenstorfer urmând să-şi încheie mandatul.

Potrivit unor declaraţii recente făcute de CEO-ul OMV, Mariana Gheorghe, actualul director general executiv al Petrom, îşi va continua mandatul, aceasta fiind reconfirmată în funcţie.

Pichler şi Kappes au jucat un rol major în dezvoltarea Petrom. Astfel, Pichler a fost omul din spatele cifrelor celei mai mari companii din România încă de la privatizarea Petrom în 2004. La momentul în care Petrom a intrat în portofoliul OMV, compania avea pierderi de 240 mil. euro şi afaceri de circa 2 mld. euro. În primele nouă luni ale acestui an, compania a raportat vânzări de peste 3 mld. euro şi un profit net de 336 mil. euro.

"Reinhard Pichler a fost membru în directoratul Petrom încă de la privatizarea companiei şi a condus cel mai amplu program de transformare a sistemului financiar al unei companii din sud-estul Europei, având un rol determinant în transformarea Petrom într-o companie profitabilă şi modernă", spune Ruttenstorfer.

La rândul său, Gerald Kappes, responsabilul pentru activitatea de gaze şi energie, este omul în mandatul căruia Petrom a făcut unul dintre cei mai importanţi paşi strategici intrând pe sectorul producerii de energie electrică atât din surse convenţionale, gaze naturale, cât şi regenerabile, vânt.

"Gerald Kappes a participat în mod direct la diversificarea activităţilor Petrom în domeniul energiei", mai spune CEO-ul OMV.

În locul celor doi manageri au fost numiţi Dan

Articolul in Ziarul Financiar >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Marius Tucă Show începe miercuri, 16 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Cancan acum 41 minute
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în apropiere de Orăştie. „Pompierii intervin în aceste clipe”. Care e situația victimelor

HotNews acum 5 ore
Un avion de mici dimensiuni, în care se aflau două persoane, s-a prăbuşit, marţi, în apropiere de Orăştie, județul Hunedoara. „Pompierii Detaşamentului Orăştie intervin în aceste momente în municipiul Orăştie, în apropierea unui loc de agrement, und

Ministrul Muncii: România are boli care nu ar trebui să fie motiv de certificat de handicap. Există fraudă în sistem

HotNews acum o ora
Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății lucrează la gestionarea listei criteriilor pentru acordarea certificatelor de handicap pentru că România are niște boli care, deși sunt o problemă pentru fiecare cetățean, nu ar trebui să fie un motiv de cer

Tenis: Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Iaşi Open

News.ro acum 3 ore
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat, marţi, în optimile turneului WTA 250 Iaşi Open. Jaqueline Cristian (27 de ani, locul 51 WTA), favorita numărul 2 a turneului, a dispus de rusoaica Daria Lodikova (29 de ani, locul 415 WTA)

Călin Georgescu nu scapă de controlul judiciar. Care sunt restricțiile pe care trebuie să le respecte fostul candidat la președinție

HotNews acum 2 ore
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru declaraţiile sale în care a promovat idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, a decis marţi Tribunalul Bucureşti, informează Agerpres.

Slovacia blochează noul pachet de sancțiuni UE împotriva Rusiei

Ziua Constanta acum 3 ore
Consiliul UE nu a reușit să aprobe marți al 18-lea pachet de sancțiuni europene împotriva Rusiei, după ce Slovacia a cerut amânarea votării acestui pachet întrucât nu a primit suficiente garanții că oprirea importurilor de gaz rusesc în UE începând

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu reprezentanții Standard & Poor’s. Iată despre ce s-a discutat

Ziua Constanta acum 5 ore
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, și ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, au avut marți, la Palatul Victoria, o întâlnire cu reprezentanții Agenției de rating Standard & Poor’s (S&P), transmite un comunicat din partea Guvernului. Întâlnirea

Segmente din Autostrada Moldovei A7 și Autostrada Unirii A8 au fost scoase din PNRR / Care sunt tronsoanele vizate și cum explică Ministerul Transporturilor

HotNews acum 6 ore
Segmente din Autostrada Moldovei A7 și din Autostrada Unirii A8 au fost scoase din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), din cauza problemelor la procedurile de achiziție, susține Ministerul Proiectelor Europene. De cealaltă parte, Tran

MApN România își menține angajamentul pentru Ucraina, în strânsă coordonare cu NATO și UE

Ziua Constanta acum 4 ore
Ministrul Apărării Naționale, Liviu-Ionuț Moșteanu, a avut marți, 15 iulie, o întrevedere, la sediul MApN, cu ambasadorul Ucrainei în România, E.S. Ihor Prokopchuk. Discuțiile au vizat situația de securitate din regiunea Mării Negre, implicațiile ră

Olanda, Danemarca şi Suedia, pregătite să cumpere arme din SUA pentru Ucraina, conform planului lui Trump

HotNews acum o ora
Olanda, Danemarca şi Suedia au indicat că sunt pregătite să participe la planul lui Donald Trump care prevede cumpărarea de arme pentru Ucraina de către Europa, relatează marți agenția France Presse, preluată de Agerpres. Danemarca este „absolut pre

Vremea

București
acum

27°
mar.

20°/33°
mie.

18°/37°
joi

18°/28°
vin.

14°/31°
Iasi
acum

24°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

16°/22°
vin.

15°/26°
Constanta
acum

27°
mar.

20°/32°
mie.

20°/30°
joi

20°/26°
vin.

17°/26°
Cluj-Napoca
acum

21°
mar.

16°/28°
mie.

17°/29°
joi

14°/21°
vin.

12°/23°
Timisoara
acum

26°
mar.

20°/32°
mie.

19°/29°
joi

15°/25°
vin.

14°/28°