Dramă în familia Paulinei Hondru, o bătrână de 78 de ani din municipiul Huşi, care îşi aşteaptă acasă, de mai bine de o lună de zile, trupul fiului decedat în Anglia. Fiul ei, Mihai Hondru,în vârstă de 39 de ani, a murit în luna octombrie a acestui an strivit de un buldozer de 26 de tone, iar trupul său neînsufleţit se află şi acum în morga din oraşul Romford.
Disperată să îşi vadă copilul, chiar şi fără suflare, Paulina Hondru, o bătrână de 78 de ani, a ajuns la disperare, după ce trupul fiului ei stă într-o morgă din oraşul englez Romford de pe data de 21 octombrie. Mihai Hondru sau Mişu, aşa cum era alintat de prieteni, a avut parte de o moarte tragică în dimineaţa zilei de 20 octombrie. El a fost strivit de un buldozer în timp ce lucra la construirea unei autostrăzi.
Cu toate că, ajutată de rude şi prieteni de-ai fiului său, a trimis nenumărate adrese oficiale către reprezentanţii Ambasadei Române din Marea Britanie, femeia nu a primit niciun răspuns nici până astăzi. „Îmi vreau copilul acasă. Nu mai pot de dorul lui. Nu mă interesează ce s-a întâmplat, vreau doar să mi-l aducă acasă", s-a plâns bătrâna.
A plecat în Anglia pentru a-şi ajuta mama
Povestea lui Mihai este una demnă de telenovele. Părăsit de părinţii naturali, Mişu a fost înfiat de Paulina Hondru de la vârsta de 4 ani. Femeia l-a crescut ca pe propriul fiu şi i-a dăruit tot ceea ce a fost mai bun. A terminat Facultatea de Hidrtotehnică din Iaşi, după care s-a angajat ca director la firma celui mai bun prieten al său, societatea Cipval din Huşi.
„Nu pot să spun că era angajatul meu. Eram ca doi fraţi. Practic, firma aceasta a crescut datorită lui", ne-a devăluit Ciprian Melinte, administratorul societăţii.
Acum doi ani, Mihai a ales să se despartă de prietenul său şi să îşi încerce norocul în Anglia. În urmă cu 3 luni s-a angajat la McArdle Company, un s