La bazinul acoperit din cadrul Clubului Sportiv Şcolar, copiii şi adulţii pot lua lecţii de înot în orice moment al anului.Cei patru profesori-instructor afirmă că există premisele ca la Târgovişte să se dezvolte o adevărată şcoală de înot de performanţă.
Înotul este sportul care dezvoltă cel mai mult corpul uman. Aceasta este lecţia pe care au învăţat-o peste 100 de părinţi din Târgovişte, care şi-au înscris copiii la cursuri de specialitate, la bazinul acoperit de înot deschis de Primăria Târgovişte în Microraionul III, în cadrul Clubului Sportiv Şcolar.
„Practicăm şi înotul ca terapie. Eu deja lucrez cu două fetiţe şi un băiat care au scolioză. Înotul este bun pentru deviaţii ale coloanei, dar să nu fie mai mari de 30 de grade. Una dintre fetiţe a făcut deja progrese mari. Aceste probleme, dacă nu sunt moştenite, sunt cauzate de poziţia deficitară în faţa calculatorului, televizorului, în bancă la şcoală...”, spune profesorul de înot Adrian Apostol.
În luna decembrie, bazinul va găzdui „Cupa Moş Crăciun” - prima competiţie de înot sportiv desfăşurată vreodată la Târgovişte. De altfel, ne mărturiseşte profesorul de înot George Tzitzecles, s-a format deja o grupă de copii care ar putea face performanţă la concursuri. Cei mai mulţi însă abia au luat contact cu acest sport.
Trei ani, limita inferioară de vârstă
„Antrenamentele se ţin dimineaţa, de la ora 9:30, şi după-amiaza, de la 16:00. În această perioadă, bazinul este închis celor din afară. Copiii sunt organizaţi pe vârste şi pe niveluri. Sunt unii care au mai practicat înotul pe la Ploieşti sau Piteşti. Formăm grupele de la trei ani şi nu am impus o limită superioară. Dacă cineva vrea să înveţe să înoate la 100 de ani, noi îl ajutăm”, afirmă Adrian Apostol.
Având 25 de metri lungime, şase culoare de concurs şi o plajă aferentă de 316 metri pătraţi, bazinul d